Sezon Polonii w liczbach.

Sezon 2016/2017 zapisał się już w kartach historii i  głównym tematem, który  nasuwa się na usta wielu kibiców oraz  wzbudza duże zainteresowanie są oczywiście statystyki. Korzystając z letniej przerwy w rozgrywkach  chcemy zaprezentować je właśnie tym, którzy takie dane analizują.

 

 

W całym sezonie w rozgrywkach IV ligi gr. II śląskiej, drużyna Polonii rozegrała 34 mecze i z tych 34 spotkań  odnotowała 15 zwycięstw, 8 remisów i 11 porażek zapisując łącznie 70 bramek zdobytych i 47 straconych co w końcowej klasyfikacji dało ósmą pozycję i 53 zdobyte punkty. W rundzie jesiennej pod wodzą trenerów Marka Mazura i Michała Majsnera, łaziszczanie na siedemnaście rozegranych meczów wygrali sześć razy, cztery razy zremisowali i siedem razy odnieśli porażkę co w końcowej tabeli jesieni dało im 12 pozycję z 22 oczkami na koncie przy remisowym bilansie bramkowym 27:27.

 

Jak pamiętamy, w lutym tego roku pałeczkę w prowadzeniu zespołu z PolAreny przejął Krystian Odrobiński i w rundzie wiosennej drużyna pod okiem nowego szkoleniowca  mimo drobnych wpadek zaprezentowała się dobrze  notując w drugiej części sezonu kolejno dziewięć zwycięstw, cztery remisy i cztery porażki przy stosunku bramek 43:20 zdobywając w sumie 31 punktów co przełożyło się na zajęcie trzeciej lokaty w tabeli wiosny( w tym passy  siedmiu kolejnych meczów bez porażki w samej końcówce niezwykle wyrównanej rundy). Warto tutaj zaznaczyć, że w rundzie wiosennej łaziszczanie znaleźli się  również w czołowej czwórce uwzględniając  skuteczną grę zespołu w  ataku.

 

 

Mecze rozegrane na własnym stadionie oraz na wyjazdach.

 

Skoro przedstawiliśmy już podsumowanie ogólne rundy jesiennej i wiosennej, czas zaprezentować dane pod kątem spotkań rozegranych przez łaziską drużynę przed własną publicznością oraz na boiskach rywali. Zarówno u siebie jak i na wyjazdach Polonia rozegrała  siedemnaście spotkań. Na PolArenie, łaziszczanie sześć razy odnieśli zwycięstwo, czterokrotnie zremisowali natomiast w siedmiu spotkaniach musieli przełknąć gorycz porażki zdobywając 22 punkty oraz strzelając 27 bramek i tracąc 23 (  14 miejsce). Z kolei na obcych boiskach Poloniści także w siedemnastu rozegranych meczach zapisali na swoim koncie 9 zwycięstw, 4 remisy oraz 4 porażki przy łącznym stosunku bramek 43:24 co w rezultacie dało im to 31 punktów i trzecie miejsce.

 

 

Statystyki zdobytych bramek.

 

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, łaziszczanie w minionym sezonie zdobyli 70 bramek  ( w tym 21 po strzałach głową) i tutaj dla uściślenia tych danych podkreślmy, że na te 70 goli aż 58  zawodnicy zdobyli po akcjach natomiast w dwunastu przypadkach bramki zostały zdobyte po rozegraniu stałych fragmentów gry. 

 

 

Statystyki indywidualne – zawodnicy.

W sezonie 2016/2017 na boisku wystapiło w sumie 28 zawodników  w tym 12 wychowanków( Krzysztof Gersok, Ireneusz Badura, Artur Korcz, Łukasz Dubaniewicz, Bartosz Just, Sebastian Sadłocha, Dawid Otrzonsek, Bartosz Smyla, Patryk Widuch, Oskar Wolny, Błażej Prochownik oraz Arkadiusz Witek) jednak żaden z nich  nie rozegrał wszystkich meczów zarówno jesienią jak i wiosną. Poniżej przedstawiamy największą ilość występów piłkarzy Polonii w minionym sezonie:

 

 

Sebastian Gielza – 33

Bartosz Smyla – 33

Rafał Franke – 32

Ireneusz Badura – 32

Bartosz Wójcik – 32

Krzysztof Gersok – 31

Mateusz Mazurek – 31

Kamil Strzoda – 24

Roman Skorupa - 24

Michał Łęszczak - 22

Dawid Otrzonsek - 20

 

 

Klasyfikacja najlepszych strzelców.

 

Skoro mowa o strzelcach bramek, jedenastu graczy strzelało gole przeciwnikom, ale  koronę najlepszego snajpera zgarnął Mateusz Mazurek, który do siatki rywali  trafiał  osiemnastokrotnie wyprzedzając w końcowej klasyfikacji m.in. doświadczonego grą na ligowych boiskach Sebastiana Gielzę(  13 goli ) oraz pozyskanego przez klub zimą innego napastnika – Dawida Frąckowiaka ( 11 goli). Lista strzelców przedstawia się następująco:

 

18 bramek – Mateusz Mazurek

13 bramek – Sebastian Gielza

11 bramek – Dawid Frąckowiak

7 bramek – Ireneusz Badura

6 bramek – Daniel Fabisiak

4 bramki – Bartosz Wójcik

 

Najlepsi asystenci.

 

Po zaprezentowaniu listy strzelców, przyszła pora na uwzględnienie statystyk asystentów przy zdobytych golach przez partnerów z drużyny. W sumie siedemnaścioro zawodników zanotowało asysty. Najlepszym z nich został wybrany także Mateusz Mazurek, który ma ich na koncie dokładnie tyle samo co strzelonych bramek tzn. 18  i jako jedyny zawodnik może się pochwalić nie lada  wyczynem, który na poziomie rozgrywek czwartoligowych jest  rzadkością( w 31 meczach 18 bramek i 18 asyst). Kolejne miejsca w klasyfikacji asystentów zajęli Ireneusz Badura ( 9 asyst ), Dawid Frąckowiak ( 6 asyst ) i Sebastian Gielza ( 5 asyst).

 

 

Punktacja kanadyjska (  gol i asysta ).

 

W klasyfikacji kanadyjskiej nie miał sobie równych Mateusz Mazurek, który łącznie zdobył 36 pkt ( wspomniane powyżej 18 zdobytych goli i 18 asyst) pokonując kolejno Sebastiana Gielzę – 18 pkt,    Dawida Frąckowiaka – 17 pkt, Ireneusza Badurę – 16 pkt i Daniela Fabisiaka – 10 pkt.

 

 

Kartkowicze.

 

Teraz coś, co dla większości zawodników jest prawdziwą zmorą czyli  otrzymane  napomnienia przez arbitrów podczas rozgrywania meczów ( żółte i czerwone kartki ). Piłkarze Polonii w całym sezonie otrzymali w sumie 48 kartek ( 47 żółtych i jedną czerwoną). Najwięcej napomnień otrzymali: Bartosz Wójcik – 8 żółtych kartek, Krzysztof Gersok – 6 żółtych kartek i 1 czerwoną, Michał Łęszczak – 5 żółtych kartek i Patryk Widuch – także 5 żółtych kartek.

 

Frekwencja na stadionie w całym sezonie.

 

 

Na koniec pozostało nam zaprezentować nic innego jak frekwencję na trybunach kibiców uczestniczących w meczach ligowych Polonii, otóż w całym sezonie 2016/2017 sportowe poczynania naszych piłkarzy we wszystkich 34 spotkaniach obejrzało łącznie około  4200 widzów. 

 

I to by było na tyle z naszych obszernych statystyk podsumowujących miniony sezon.