Aktualności

Jubileuszowe granie na PolArenie.

Nadchodząca sobota dla sportowej  społeczności w Łaziskach  jest  jedną z „najważniejszych” w trwającym sezonie gdyż upłynie ona pod znakiem świętowania okrągłego Jubileuszu, którym są oczywiście przypadające w tym roku 90 urodziny łaziskiego klubu. Z tej okazji od sobotniego poranka na PolArenie będzie odbywał się Rodzinny Piknik Sportowy, w którego programie  znalazł się m.in. mecz piątej kolejki Haiz IV ligi  między Polonią Łaziska i rezerwami ekstraklasowego Piasta Gliwice.

 

18 czerwca 1945, w dzisiejszym klubie „Perełka” przy ulicy Zwycięstwa, powołano organizację sportową, którą 19 czerwca 1945zarejestrowano w Zarządzie Miejskim jako Klub Sportowy Piast Gliwice. Klub zakładali wysiedleńcy ze Lwowa.

W 1957 zespół Piasta zadebiutował w II lidze, w której spędził łącznie 35 sezonów. W tym okresie największe sukcesy drużyna święciła w latach 1975-1983. Gliwiczanie należeli wówczas do drugoligowej czołówki i kilka razy (1976, 1977, 1981) byli blisko awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Ponadto piłkarze Piasta dwukrotnie (1978, 1983) docierali do finału Pucharu Polski, dwukrotnie jednak przegrywając, za pierwszym razem z Zagłębiem Sosnowiec 0:2, a za drugim z Lechią Gdańsk 1:2. Przemiany ustrojowe skomplikowały sytuację organizacyjno-finansową klubu, wskutek czego wiosną 1993 roku Piast Gliwice wycofał piłkarską drużynę seniorów z rozgrywek. Reaktywacja nastąpiła dopiero w 1997 r., kiedy w B-klasie gliwicki klub ponownie wystawił drużynę seniorską.

24 maja 2008 r. Piast wywalczył po 63 latach istnienia historyczny awans do Ekstraklasy po wyjazdowym zwycięstwie 1:0 z Polonią Warszawa[2]. 9 sierpnia 2008 r. Piast wygrał pierwszy historyczny mecz w Ekstraklasie z Cracovią 2-0. Mecz rozegrany był na stadionie w Wodzisławiu Śląskim. Premierowy sezon zakończył na 11. miejscu.Po dwóch latach spędzonych na zapleczu ekstraklasy ( sezon 2010/2011 i 2011/2012) pierwszy zespół powrócił na boiska w najwyższej klasie rozgrywkowej natomiast rezerwy rywalizują na arenach czwartoligowych.

 

Po czterech kolejkach drugi zespół Piasta zajmuje w tabeli piąte miejsce z siedmioma zdobytymi punktami i bilansem bramkowym 12:8. W poprzedniej kolejce gliwiczanie przegrali na własnym stadionie z Górnikiem Piaski 0:1.

 

W historii obu klubów, piłkarze Polonii i Piasta II Gliwice rozegrali między sobą cztery mecze na szczeblu trzecioligowym. Trzy razy zwyciężyła Polonia, a raz górą byli gliwiczanie przy stosunku bramek 7:6 na korzyść łaziszczan. Ostatnie spotkanie między zespołami rozegrano w sezonie 2014/15 w trzeciej lidze, wówczas w Gliwicach, Polonia przegrała 1:4.

 

Piąte spotkanie między Polonią Łaziska i rezerwami Piasta Gliwice w piątej kolejce Haiz IV Ligi odbędzie się w sobotę, 9 września o godz. 16:00 na Stadionie Miejskim w Łaziskach przy ul.Sportowej 3. 

Uwaga !!! Z racji odbywającego się w tym dniu Rodzinnego Pikniku Sportowego, biletem wstępu na stadion są cegiełki  w kwocie 10 zł, z których całkowity dochód jest przeznaczony na budowę Centrum Rehabilitacji w Wyrach przy ul. Leszczynowej dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, jednocześnie każda nabyta cegiełka automatycznie uprawnia do wzięcia udziału w losowaniu bardzo cennych nagród ( szczegóły są  zawarte w poniedziałkowym materiale pt:”Jubileusz 90-lecia Polonii: Rodzinny Festyn Sportowy na PolArenie”). Serdecznie zapraszamy !!!