Piłka nożna

400-setny mecz Polonii w IV Lidze okraszony triumfem nad wiceliderem z Ustronia.

Najlepsze spotkanie od kilku lat w rozgrywkach ligowych zaliczyli piłkarze Polonii. Po zwycięstwach z faworyzowanymi LKS-em Czaniec i Decorem Bełk w obecnej rundzie, podopieczni Krystiana Odrobińskiego po niesamowitej grze odprawili z kwitkiem trzeciego z pretendentów do baraży o trzecią ligę, Kuźnię Ustroń zwyciężając 3:2  w ostatnich sekundach meczu dzięki trafieniu Dawida Kaszoka z rzutu karnego. Dla gospodarzy wynik wczorajszej potyczki był najniższym wymiarem kary.

Już po wyjściu z szatni na ten pojedynek, na twarzach łaziskiej jedenastki widać było bardzo  dużą koncentrację, która udzielała się w zespole  przez większość rywalizacji. W efekcie przełożyło się to  na  bardzo aktywną grę  Polonii we wszystkich formacjach począwszy od defensywy po ofensywę włącznie co zostało potwierdzone strzeleniem dwóch goli i to już w pierwszym kwadransie spotkania. W 6 minucie z rzutu rożnego dośrodkowywał  Kamil Adamczyk, a całą akcję skutecznie zamknął w polu karnym Saba Jikia. Następnie na 2:0 wynik podwyższył Dawid Hewlik po przechwycie piłki w polu karnym, wykorzystując lukę między defensorami z Ustronia.Po bardzo mocnym początku teamu z PolAreny, do głosu zaczęli dochodzić gracze miejscowych i gdy tylko zdobyli oni bramkę kontaktową w 22 minucie wykorzystując moment niepewności łaziskiej drużyny,  mieli przysłowiowe „5 minut” na boisku,  ale nie stworzyli sobie w tym czasie choćby jednej klarownej sytuacji. Za to w 35 minucie bliski strzelenia gola był Ireneusz Badura jednak po centrze Kamila Adamczyka, pomocnik Polonii głową skierował piłkę nad poprzeczkę bramki gospodarzy, a przed zejściem na przerwę, podopieczni trenera Odrobińskiego bardziej skupieni byli na obronie jednobramkowej przewagi co w tym wypadku wyszło im na dobre.

Gdy rozpoczęła się druga odsłona, bardzo mocno do przodu wyszli piłkarze z Ustronia. W 56 minucie na 2:2 stan meczu wyrównał Wojtasik wykorzystując idealne dogranie z rzutu rożnego przez jednego ze swoich kolegów. Następnie w 59 minucie  znów gorąco zrobiło się pod bramką Dawida Witka, na szczęście łaziszczanie szybko przejmując piłkę na własnej połowie wyszli cało z tej sytuacji przeprowadzając kontrę, po której Saba Jikia zagrał na skrzydło do Ireneusza Badury,  ten wrzucał w pole karne gdzie znalazł się Jakub Wagner, ale w tym momencie do piłki pierwszy wyskoczył golkiper Kuźni i zażegnał całe zagrożenie. Polonia w drugich 45 minutach tak jak i w pierwszej połowie miała optyczną przewagę na placu gry, a poddenerwowani przeciwnicy pojedynczymi zrywami swoich szans szukali poprzez kontrataki lub stałe fragmenty gry. W 73 minucie Dawid Witek wykazał się dobrym refleksem łapiąc strzał jednego z graczy Kuźni, a w 81 minucie, Wojtasik strzelając w kierunku dalszego słupka posłał piłkę na aut bramkowy. W ostatnich siedmiu minutach, Polonia niemal całym zespołem z impetem ruszyła na połowę ustronian ostrzeliwując ich bramkę. W 83 minucie po akcji z Dawidem Hewlikiem minimalnie niecelnie uderzał Bartosz Smyla, 60 sekund później po centrze Kamila Uniejewskiego z rogu, Jakub Wagner strzałem z woleja opieczętował poprzeczkę, a w 87 minucie ponownie Bartosz Smyla wykorzystując długie podanie od Kamila Uniejewskiego,  pomylił się o kilka centymetrów strzelając obok światła bramki. Na koniec, w drugiej minucie doliczonego czasu gry w polu karnym Kuźni został nieprzepisowo powstrzymany Kamil Uniejewski przez jednego z zawodników gospodarzy co poskutkowało podyktowaniem przez arbitra rzutu karnego dla Polonii. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Dawid Kaszok i trafiając w sam środek bramki przypieczętował łaziszczanom końcowy sukces, doprowadzając tym samym do euforii  pozostałą część drużyny.

Na koniec z wieści statystycznych, spotkanie z Kuźnią Ustroń było 400- setnym meczem Polonii tylko na szczeblu czwartoligowym ( obecnie jest to 13 sezon ). W tym czasie drużyna z PolAreny odniosła 180 zwycięstw, 103 remisy i poniosła 117 porażek  co daje 643 zdobyte punkty oraz korzystny bilans bramkowy 678:530. W klasyfikacji najlepszych strzelców przewodzi Mateusz Mazurek ( 62 bramki), a za nim znajdują się kolejno: Sebastian Hendel ( 51 bramek ), Mirosław Mateja( 26 bramek ) i Artur Kopytko ( 24 bramki ).

25 kolejka Haiz IV Ligi gr. śląskiej II

11.05.19

Kuźnia Ustroń - Polonia Łaziska 2:3 ( 1:2 )

bramki dla Kuźni: Pietraczyk - 22 min., Wojtasik - 56 min.

bramki dla Polonii: Jikia - 6 min.( asysta Adamczyk ), Hewlik - 14 min., Kaszok - 90+3 min. ( z rzutu karnego )

żółte kartki: Rucki, Kuder, Pszczółka, Sikora ( Kuźnia Ustroń ) oraz Witek, Jikia ( Polonia Łaziska )

sędzia: Wojciech Zarzycki ( Bytom )

Kuźnia Ustroń: Skocz - Trybulec, Pala, Fizek, Rucki, Kuder, Pszczółka, Waliczek, Jaworski, Pietraczyk( 46 Sikora ), Wojtasik( 89 Madzia )

Polonia Łaziska: Witek - Gersok, Widuch, Kaszok, Hewlik, Jikia( 82 Smyla), Adamczyk( 90+2 Nierząd Rafał), Nowak, Wagner, Uniejewski, Badura( 64 Bajor)