Wielkie Derby Powiatu z AKS-em Mikołów.

Na półmetku rundy wiosennej sezonu 2020/2021 czekają nas Wielkie Derby Powiatu Mikołowskiego w IV Lidze gr. Śląskiej I. W najbliższy weekend na murawie „oko w oko” stanie dwoje bardzo bliskich sobie sąsiadów: AKS Mikołów i Polonia Łaziska.

AKS Mikołów po 25 rozegranych spotkaniach plasuje się na dwunastej pozycji  w tabeli z dorobkiem 29 punktów, 7 zwycięstw, 8 remisów, 10 porażek, 26 bramek zdobytych i 29 straconych. Mikołowianie na dziewięć meczów w rundzie rewanżowej odnieśli dotąd dwa zwycięstwa, dwa remisy i ponieśli pięć porażek. Wczoraj piłkarze AKS-u  przegrali 0:2 wyjazdowy pojedynek z Ruchem Radzionków.

Polonia Łaziska mająca o jeden mecz rozegrany mniej od podopiecznych Tomasza Wolaka, awansowała w tabeli na siódmą lokatę z liczbą 37 punktów, 11 zwycięstw, 4 remisów i 9 porażek oraz bilansem bramek 42:51. Team trenera Daniela Tukaja w porównaniu do rywali ma dużo lepszy bilans, bo  na osiem spotkań rundy wiosennej łaziszczanie sześciokrotnie cieszyli się z kompletu punktów, a w dwóch przypadkach musieli  przełknąć gorycz porażki. Polonia w poprzednim meczu, rozegranym wczoraj na własnym boisku pokonała 3:1 Szczakowiankę Jaworzno dzięki dwóm trafieniom Mateusza Mazurka i jednemu Dawida Hewlika.

 

Historia ligowych spotkań między Polonią i AKS-em Mikołów sięga roku 1977, a więc od czasu powstania w Łaziskach „Nowej Polonii” w wyniku fuzji trzech  klubów sportowych w jeden na terenie naszego miasta. W latach 1977 – 1992,  łaziszczanie rozegrali z AKS-em  17 spotkań, w których odnieśli 8 zwycięstw, 4 remisy i ponieśli 5 porażek zdobywając 33 bramki i tracąc 25. Na własnym boisku, Polonia na osiem meczów, wygrała sześciokrotnie i dwukrotnie poniosła porażkę strzelając 25 goli i tracąc 9 natomiast w Mikołowie , bilans  9 rozegranych spotkań to 2 zwycięstwa Polonii, 4 remisy i 3 porażki przy stosunku bramkowym 8:16. Od 1992 do 2020 roku statystyki wyglądają następująco: 

21 rozegranych meczów, 8 zwycięstw, 6 remisów, 7 porażek i korzystny bilans bramek Polonii 44:33. Na swoim terenie, łaziscy piłkarze odnieśli w 11 meczach:  7 zwycięstw, 2 remisy i ponieśli 2 porażki zdobywając w sumie 31 bramek i tracąc 11. W meczach rozegranych na boisku w Mikołowie, Polonia odniosła 1 zwycięstwo, 4 remisy i poniosła 5 porażek strzelając w sumie 13 goli i tracąc 22.

 

W pojedynku rozegranym jesienią na stadionie w Łaziskach Górnych, Poloniści ulegli AKS-owi 1:3, a jedynego gola dla naszego zespołu strzelił Kamil Uniejewski.

 

Wielkie Derby Powiatu Mikołowskiego: AKS Mikołów – Polonia Łaziska w 27 kolejce IV Ligi gr. Śląskiej I zostaną rozegrane w sobotę, 8 maja o godz. 17:00  w Mikołowie. 

 

Mecz niestety bez udziału kibiców.