Z Concordią o zwycięstwo i poprawę statystyk.

Już nieco ochłonęliśmy po  emocjach z wyjazdowego  meczu z MKS-em Lędziny, a tu za pasem następna sobota i kolejne ligowe starcie, tym razem na PolArenie w ramach 29 kolejki, grająca z meczu na mecz coraz lepiej Polonia będzie podejmować broniącą się przed spadkiem Concordię Knurów, która  sprawiła w minionej kolejce niespodziankę wygrywając u siebie 2:1 z GKS-em Radziechowy – Wieprz zajmującym trzecie miejsce w ligowej stawce.

 

Spotkanie założycielskie Klubu Sportowego Knurów odbyło się 5 sierpnia 1923 roku. Pierwszym przewodniczącym został Wojnar. Pierwszymi sekcjami były sekcje palanta i tamburynów, a potem piłki nożnej. Rok później klub przeszedł spore zmiany. Patronat objęła Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów, a na prezesa powołano Czesława Jakobkiewicza, który zmienił pierwotną nazwę Klubu Sportowego Knurów na: Klub Sportowy Concordia Knurów. W okresie powojennym dwukrotnie zmieniono nazwę na rzecz Górnika. Najpierw w 1950 roku, a w 1966 na Międzyzakładowy Klub Sportowy Górnik Knurów. Pierwsze mecze Concordia rozegrała 1923 roku w rozgrywkach obwodowych. Rok później knurowianie występowali w klasie „C”, po trzech latach awansowali do klasy „B”, a w 1929 roku do klasy „A”. Wybuch wojny przerwał działalność klubu, którą wznowiono po jej zakończeniu. Do rozgrywek Knurów przystąpił w 1945 roku grając w klasie „B”, potem w klasie A, by w sezonie 1950/1951 jako Górnik Knurów, po raz pierwszy w historii awansować do II ligi. Po reorganizacji i grze w lidze międzywojewódzkiej, wrócił do grona drugoligowców sezonie 1957/1958. Po spadku w roku 1960 knurowianie wrócili na zaplecze ekstraklasy w sezonie 1980/1981. Klub z Knurowa uważany był jako zaplecze Górnika Zabrze i dwukrotnie był bliski awansu do najwyższej klasy rozgrywek. Hossa Concordii skończyła się wraz z transformacją ustrojową kraju. W sezonie 2001/2002 Concordia po raz ostatni wystąpiła w III lidze potem spadła do ligi czwartej i wreszcie piątej, by po sezonie 2012/2013 powrócić na łono czwartoligowców. W międzyczasie po raz kolejny zmieniono nazwę klubu na Klub Sportowy Concordia Knurów.

 

Z Knurowa wywodzi się wielu znakomitych piłkarzy. Jednym z najbardziej znanych wychowanków Jerzy Dudek, a do piłkarskich sław należy również zaliczyć Zygfryda Szołtysika, Piotra Jegora, Henryka Bałuszyńskiego, Henryka Jandudę, czy Alfreda Olka. Dziś prezesem klubu jest Andrzej Michalewicz, a trenerem – Mateusz Matuszek.

 

Pierwszy zespół Polonii z Concordią grał 17 razy. 12 z drużyną rezerw i pięciokrotnie z pierwszym zespołem. W czasach, gdy pierwsza drużyna Knurowa grała w wysokich klasach rozgrywkowych, Polonia miała możliwość gry o punkty z Concordią II. I był to dla niej bardzo niewygodny rywal, gdyż na 12 meczów, wygrała tylko jeden, sześć razy zremisowała i pięciokrotnie przegrywała, przy bilansie bramkowym 20:29. Z Concordią I ten bilans przedstawia się następująco: Z pięciu spotkań,  Polonia wygrała dwa, a trzy zakończyły się porażką  przy niekorzystnym dla łaziszczan stosunku bramek 7:11. Jesienią w Knurowie łaziszczanie przegrali z Concordią 1:4, a jedynego gola zdobył wtedy Mateusz Mazurek.

 

 

Po 26 rozegranych meczach drużyna z Knurowa zajmuje 13 miejsce mając na koncie 32 punkty, 9 zwycięstw, 5 remisów i 12 porażek oraz 43 bramki strzelone i 49 straconych. W meczach wyjazdowych Concordia na 12 rozegranych spotkań  wygrała cztery, raz zremisowała i 7 razy odniosła porażkę zdobywając 13 punktów przy bilansie bramkowym 16:29.

 

 Mecz 29 kolejki między Polonią Łaziska i Concordią Knurów zostanie rozegrany w sobotę, 13 maja o godz. 17:00 na Stadionie Miejskim w Łaziskach przy ul. Sportowej 3. Kibice mile widziani !!!