Ważny mecz w Grodźcu.

Im bliżej przerwy w rozgrywkach  Haiz IV Ligi obecnego sezonu, emocje już zaczynają sięgać  zenitu. Przed Polonią  przedostatnie z dwóch najważniejszych spotkań w całej piłkarskiej jesieni , a mianowicie wyjazdowa potyczka z kolejnym   trudnym oraz wymagającym rywalem jakim jest będziński RKS Grodziec. Trener Krystian Odrobiński w wypowiedzi po meczu z drugim zespołem Rakowa Częstochowa podkreślał, że jego zespół  gra o jak najwyższe miejsce w ligowej stawce. Aby Poloniści mogli awansować na wyższą lokatę ( a jest to możliwe ), muszą  w sobotę zgarnąć komplet punktów  oraz być bardzo skoncentrowani na murawie  od pierwszej do ostatniej sekundy i nie pozwolić sobie na chwilę zawahania w trakcie gry.

Pierwszym klubem sportowym w Grodźcu był" T. U. R. GRODZIEC",który został zlikwidowany w1929r.Na przełomie 1929 i 1930 roku w jego miejsce powstał Klub Zakładowy"SOLVAY"przy cementowni Grodziec.

Klub Sportowy "SOLVAY"posiadał sekcje piłki nożnej. siatkówki,koszykówki,ping-ponga,tenisa ziemnego oraz sekcję szybowcową. Miał również bogatą bazę sportową na którą składały się m.in. oświetlone korty tenisowe przy ul. Piłsudskiego (zimą zamieniane były na lodowisko),boisko piłkarskie przy ul. Szybowcowej oraz hangar na wzgórzu Parcina. Swą działalność klub zakończył wraz z wybuchem II wojny światowej jednak jego tradycje po wojnie kontynuował "  ZKS  BUDOWLANI".

Zakładowy Klub Sportowy "BUDOWLANI"powstał po 1945r. Utrzymywany i sponsorowany był przez cementownię Grodziec. Boisko do piłki nożnej znajdowało się przy ul. Kijowskiej gdzie obecnie znajduje się Klub RKS GRODZIEC.

ROBOTNICZY KLUB SPORTOWY GRODZIEC powstał w 1945r. z inicjatywy pracowników i dyrekcji KWK Grodziec,która utrzymywała klub do 31 grudnia 1999r.kiedy to w rocznicę swych setnych urodzin kopalnia została zlikwidowana. Klub RKS GRODZIEC posiadał trzy sekcje:

SEKCJA SIATKARSKA: istniała w latach 1945-1999.Sekcja odnosiła największe sukcesy nie tylko w klubie RKS ale również na terenie całego miasta. Był pierwszym klubem siatkarskim w Będzinie. Od 1975 do 1999r.występował w rozgrywkach II ligi. Dwukrotnie awansował do najwyższej klasy rozgrywek jednak z powodu braku pieniędzy nie przystąpił do nich. W 1999r. z tego też powodu sekcja została zlikwidowana. Hala sekcji siatkarskiej znajdowała się przy ul. Barlickiego obok KWK Grodziec.

SEKCJA MOTOROWA: została założona w 1948r.Klub prowadził kursy i szkolenia kierowców. Członkowie klubu brali udział w wyścigach szosowych terenowych żużlowych oraz sprawnościowych. Sekcja istniała do 1956r.i posiadała największą liczbę członków spośród wszystkich sekcji RKS-u Grodziec.

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ: istnieje od 1945r.jednak bez większych sukcesów. Zawsze była w cieniu sekcji siatkarskiej. Pierwsze boisko znajdowało się na terenach pałacu Ciechanowskich. Następnie na terenie szybu kopalnianego Nr.5 na obszarze tzw." Rozkówki" W wyniku sprzedaży przez miasto " Parku Rozkówka" wraz z boiskami w 2005r.klub musiał się przenieść na boisko byłego klubu piłkarskiego "BUDOWLANI" w Grodźcu przy ul. Kijowskiej 2A.

Na początku nowego tysiąclecia w klubie pozostała tylko sekcja piłki nożnej.

Po likwidacji kopalni  w 1999r. klub zaczął zmagać się z coraz większymi problemami głównie finansowymi. W 2004r.z powodu braku sponsorów zostały zlikwidowane drużyny trampkarzy i juniorów a I drużyna spadła do B-klasy. Po kilku nieudanych sezonach w 2005r. zespół wywalczył awans do A-klasy a w 2011 do okręgówki. Dzięki zaangażowaniu i determinacji grupki zapaleńców udało się nie dopuścić do likwidacji klubu oraz pozyskać sponsorów. W 2012r.oddany do użytku został kompletnie wyposażony budynek klubowy przy ul. Kijowskiej 2A.Sezon 2012/2013 drużyna zakończyła na 2.miejscu odnosząc 23 zwycięstwa w 30 meczach i uzyskała awans do IV ligi w której to RKS gra obecnie.

 

 

Po 13 kolejkach zespół  z Grodźca zajmuje w tabeli siódme miejsce z 21 punktami, sześcioma zwycięstwami, trzema remisami i czterema porażkami przy bilansie bramkowym 28:20. Na własnym boisku piłkarze RKS-u Grodziec w tej rundzie odnotowali dotychczas 3 zwycięstwa oraz po jednym remisie i porażce zdobywając dziewięć punktów oraz stosunek bramek 15:8.

 

Mecze Polonii i RKS-u Grodziec sięgają sezonów 1988/1989 i 1989/1990. Bilans łaziszczan w łącznie czterech rozegranych meczach w lidze okręgowej to jedno zwycięstwo, jeden remis i dwie porażki przy minimalnie niekorzystnym stosunku bramek dla Polonii, bo 3:4.

 

 

Mecz RKS-u Grodziec z Polonią Łaziska zostanie rozegrany w sobotę, 18 listopada o godz. 13:00 na stadionie w Będzinie - Grodźcu przy ul. Kijowskiej 2a.