Jesienne derby z Gwarkiem.

W nadchodzący weekend  czekają nas jedyne w rundzie jesiennej Haiz IV ligi derby powiatu mikołowskiego, w których piłkarze Polonii podbudowani  ostatnim zwycięstwem nad MKS-em Myszków na PolArenie w ubiegłą sobotę, będą podejmować w czwartej kolejce ligowej zespół ornontowickiego Gwarka.Mimo derbowej potyczki, dla podopiecznych trenera Krystiana Odrobińskiego  będzie to również mecz o przysłowiowe sześć punktów gdyż obydwa zespoły sąsiadują ze sobą w ligowej stawce mając na koncie po trzy punkty.

 

GKS Gwarek Ornontowice jest kontynuatorem założonej w 1920 roku Pogoni oraz LZS-u Ornontowice (1949). Pod obecnym szyldem funkcjonuje od 3 lipca 1985 roku, kiedy to powstał na bazie wcześniejszych klubów, a działał w oparciu o KWK Budryk. Jego prezesem został Jerzy Schmidt. Choć w klubie funkcjonowały inne sekcje, to praktycznie życie toczyło się wokół piłki. W sezonie 1985/86 ornontowiczanie wywalczyli awans dl klasy „A”, w sezonie 87/88 – do ligi terenowej, a 88/89 do ligi okręgowej. W roku 2008 po raz pierwszy zagrali w czwartej lidze. Barwy Gwarka, to kolory niebieski i biały, obecnym prezesem jest Krzysztof Zdrzałek, a trenerem – Wojciech Osyra.

W historii obu klubów Polonia i Gwarek  spotkały się ze sobą w 12 meczach rangi mistrzowskiej. Bilans tych spotkań przemawia za łaziszczanami, którzy odnieśli  7 zwycięstw, 2 remisy i 3 porażki zdobywając 24 gole i tracąc 13. W Ornontowicach  piłkarze Polonii na pięć rozegranych meczów  wygrali 4 razy, raz był remis i raz górą byli piłkarze Gwarka. Stosunek bramkowy również przemawia na korzyść Polonii, która zdobyła 14 bramek i 6 straciła.

 

Najciekawsze spotkanie pomiędzy tymi zespołami, to  konfrontacja rozegrana 19 czerwca 2010 roku. Polonia miała już zapewniony awans do trzeciej ligi i to spotkanie miało być fetą. Tymczasem do przerwy prowadził Gwarek 2:1, a Polonii przyszło grać w „dziesiątkę”. Gospodarze chcieli się jednak pokazać z jak najlepszej strony i z uporem walczyli o zwycięstwo. Skutecznie, gdyż w ostatniej minucie zwycięskiego gola strzelił Bojan Bróź. Bramki dla Polonii w tym meczu strzelili: Roczniak, Hendel i Bróź, a dla Gwarka - Sarzała i Wróblewski. Warto dodać, że ten mecz był ostatnim spotkaniem w barwach Gwarka Mateusza Matrasa, który później grał już na boiskach ekstraklasy - w barwach Piasta Gliwice i Pogoni Szczecin.

 

 

Trzynaste derby powiatu między Gwarkiem Ornontowice i Polonią Łaziska zostaną rozegrane w sobotę, 2 września o godz. 16:00 na stadionie w Ornontowicach przy ul. Zwycięstwa 7b. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy,  emocji z pewnością nie zabraknie !!!