Po komplet punktów z wymagającym rywalem.

Przed Polonią drugie starcie w rozgrywkach Haiz IV ligi. Podrażnieni ubiegło sobotnią porażką na początku sezonu łaziscy piłkarze zapowiadają chęć zrehabilitowania się za niepowodzenie na starcie rozgrywek i w nadchodzący weekend o pierwsze ligowe zwycięstwo będą walczyć na wyjeździe z kolejnym trudnym i wymagającym przeciwnikiem mającym za sobą ekstraklasową przeszłość – zespołem Ruchu Radzionków. Sam mecz zapowiada się  ciekawie, ponieważ drużyna prowadzona przez trenera Kamila Rakoczego także straciła punkty w miniony weekend remisując na wyjeździe z Górnikiem Piaski 2:2.

 

Klub z Radzionkowa został założony jako Towarzystwo Gier i Zabaw 14 sierpnia 1919 roku. Zebranie założycielskie zwołał Rudolf Poloczek, który został też pierwszym prezesem towarzystwa. 28 maja 1920 roku na Walnym Zebraniu uchwalono decyzję o zmianie nazwy na Towarzystwo Sportowe Ruch Radzionków, a prezesem został Paweł Stopik.

 

W 1924 roku, w Rojcy, Piotr Warzecha – były zawodnik Ruchu – założył Klub Sportowy Powstańców Śląskich, jednak po roku został on wchłonięty przez radzionkowski klub. W 1925 roku prezesem został Brunon Fick, którego kilka miesięcy później – 10 stycznia 1926 roku – zastąpił Szczepan Krupa. W 1928 roku funkcję tę objął Piotr Warzecha, który pozostał prezesem do wybuchu wojny. Od reaktywacji do fuzji W 1945 roku Piotr Warzecha zwołał zebranie inauguracyjne celem reaktywowania działalności klubu. Cztery miesiące później stanowisko prezesa objął Józef Wiśniowski. Od 1949 patronat nad klubem objęła KWK Bytom, a prezesem został Eryk Porąbka – Wiceminister Górnictwa i Energetyki, dzięki któremu klub rozszerzył działalność na kilka sekcji oraz wybudowano boiska do piłki nożnej i ręcznej z zapleczem. W sezonie 1952 piłkarze odnieśli pierwszy sukces – po awansie do II ligi, zajęli w niej piąte miejsce zdobywając 20 punktów oraz strzelając 40 bramek, a tracąc 25. Był to jednak sezon, po którym następowała reorganizacja rozgrywek tej klasy i Ruch spadł do niższej ligi.

Trener Polonii: Inauguracja nie była taka jak sobie założyliśmy.

Inauguracyjny mecz o mistrzostwo Haiz IV Ligi gr. 1 w rundzie jesiennej sezonu 2017/2018 już za nami. O ocenę pierwszego ligowego spotkania z Szombierkami Bytom poprosiliśmy trenera Krystiana Odrobińskiego:

 

Niestety nasza inauguracja nie była taka jak sobie założyliśmy. Porażkę w meczu biorę oczywiście całkowicie na siebie. Przed meczem kontaktowałem się z wieloma trenerami odnośnie zespołu Szombierek i zewsząd dochodziły mnie wiadomości, że jest to bardzo poukładana drużyna z dużym potencjałem, która otwarcie mówi, że chce awansować do trzeciej ligi. Mieliśmy swój plan na ten mecz jakim było uważna gra w defensywie i szybkie kontry. Z przebiegu pierwszej połowy zespół Szombierek prowadził grę a my skutecznie się broniliśmy wyprowadzając dwie kontry, które moim zdaniem powinny się zakończyć bramkami, natomiast zespół gości miał trzy sytuacje 100% w tym niewykorzystany rzut karny. Na początku drugiej połowy przeprowadziliśmy dwie bardzo dobre akcje, po czym zespół uwierzył w siebie  no i...nadzialiśmy się na kontre po niepotrzebnej stracie, kiedy zespół nie był ustawiony w obronie. Uważam, że zespół Szombierek wygrał z nami zasłużenie i nie pozostaje nam nic innego jak przywieźć punkty z  boiska kolejnego ciężkiego przeciwnika walczącego o awans jakim jest Ruch Radzionków. 

 

Nieudany początek sezonu Polonii.

Po dwumiesięcznej przerwie, w dzisiejszy weekend  ruszyły rozgrywki Haiz IV ligi . Piłkarze Polonii rundę jesienną  zainaugurowali  meczem na własnym stadionie podejmując Szombierki Bytom jednak początku sezonu podopieczni trenera Odrobińskiego nie mogą zaliczyć do udanych.

 

W pierwszej połowie   inicjatywa  była po stronie przyjezdnych, którzy  mając mądrze oraz taktycznie ułożony zespół częściej utrzymywali się przy piłce co skutkowało  stworzonymi przez nich okazjami bramkowymi i w 14 minucie  po jednej z akcji  gości w zamieszaniu podbramkowym, ręką we własnym polu karnym zagrał jeden  z łaziskich piłkarzy za co arbiter wskazał na rzut karny  dla bytomian, którego egzekutorem  był Stefaniak. Ten   oddał silny strzał jednak Gocyk, który w tym spotkaniu był najjaśniejszą postacią tego dnia w szeregach Polonistów pewnie obronił jedenastkę.Po upływie 15 minut  i następnej składnej akcji Szombierek, w dużym zamieszaniu w szesnastce  gospodarzy, łaziszczanie zablokowali dwa silne strzały rywali odpowiednio z sześciu oraz siedmiu metrów. Na pierwszą składną akcję łaziskich piłkarzy  trzeba było poczekać do 40 minuty, wtedy Fabisiak wypuściwszy na osiemnasty metr Mazurka zagrał do niego piłkę lecz po strzale z ostrego kąta oddanym przez pomocnika łaziskiego teamu w ostatniej fazie tej akcji  futbolówkę pewnie wyłapał Odyjewski. Jeszcze przed zejściem do szatni na przerwę okazję do zdobycia gola dającego prowadzenie mieli gospodarze gdy po wyłuskaniu piłki przez Smylę ta trafiła pod nogi Fabisiaka, który ogrywając bytomskich obrońców oddał mocny strzał z ostrego kąta, łaziska publiczność widząc lot piłki bezpośrednio w stronę bramki strzeżonej przez Odyjewskiego już krzyczała „gol” jednak po chwili dało się usłyszeć z trybun jęk zawodu  gdyż  futbolówkę w ostatnim momencie szpicem buta wybił jeden z defensorów drużyny gości.

Polonia - Szombierki 0:1

W meczu inaugurującym sezon 2017/2018, piłkarze Polonii Łaziska przegrali na własnym stadionie z Szombierkami Bytom 0:1. Wkrótce więcej informacji.

Plakat informujący o meczach Polonii w centrum Łazisk.

Pod koniec czerwca  zarząd klubu  wyszedł z inicjatywą  dla kibiców i utworzył plakat informujący o ligowych meczach łaziskiej Polonii w sezonie 2017/2018, które w co drugą sobotę będą rozgrywane na łaziskiej PolArenie. Widoczna na fotografii  duża tablica w centrum naszego miasta, gdzie na bieżąco  będą zamieszczane informacje o każdym ligowym spotkaniu łaziszczan na własnym stadionie ma na celu promowanie klubu oraz zachęcenie  każdego fanatyka do przyjścia na mecz swojej ulubionej drużyny.

Sponsorzy i partnerzy klubu