Aktualności

Podtrzymać serię.

Najbliższy mecz Polonii, to mecz o podtrzymanie serii, a dokładnie dwóch. Pierwsza, to seria zwycięstw w tej rundzie (po dwóch z rzędu, przydałoby się trzecie), a druga, to seria zwycięstw z najbliższym przeciwnikiem, czyli LKS-em Czaniec. Z tym rywalem Polonia grała dziesięciokrotnie, odnosząc osiem zwycięstw, jeden mecz remisując i ponosząc jedną porażkę, przy bilansie bramkowym 15-3.

LKS Czaniec, to spadkowicz z III ligi. Po sześciu kolejkach zajmuje trzecie miejsce w tabeli z dorobkiem 15 punktów, 11 bramek strzelonych i pięciu straconych. Na obcych boiskach najbliższy rywal Polonii grał w tej rundzie trzykrotnie, odnosząc komplet zwycięstw, strzelając sześć goli i tracąc jednego.

Historia Ludowego Klubu Sportowego w Czańcu sięga 1948 roku, kiedy to w Czańcu powstały dwie drużyny piłkarskie: Harcerski Klub Sportowy (HKS) oraz „Tęcza”. Oba te kluby połączono rok później, tworząc Ludowy Zespół Sportowy. Założycielami LZS-u byli: Jan Kołodziejczyk (późniejszy prezes LZS), Andrzej Błasiak i Władysław Szpila. Wiosną tego roku zgłoszono drużynę do rozgrywek klasy „C” w podokręgu wadowickim. Dominującą sekcją w klubie była piłka nożna, ale funkcjonowały również inne dyscypliny sportu. W roku 1954 drużyna awansowała do klasy „B”, w której grała do roku 1972, kiedy to większość zawodników powołano do odbycia służby wojskowej, a prezes miejscowego Kółka Rolniczego postanowił zaorać boisko i przeznaczyć je pod uprawę kukurydzy. W roku 1975 sekcję reaktywowano i zgłoszono do rozgrywek w klasie „C” w podokręgu żywieckim. Cztery lata później LZS Czaniec awansował do klasy „B”, w sezonie 1990/91 do klasy „A”. W marcu 1991 roku Ludowy Zespół Sportowy zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy Czaniec i pod taką istnieje do dzisiaj. Dziewięć lat później drużyna znalazła się w klasie „A” podokręgu Bielsko – Biała i po sezonie awansowała do klasy okręgowej. Na kolejny awans, tym razem do IV ligi trzeba było czekać do 7 czerwca 2007 roku. W 2011 roku LKS Czaniec świętował kolejny awans, tym razem do III ligi śląsko – opolskiej, w której grał do czerwca tego roku. Po spadku z tej klasy rozgrywek, trafił do grupy II czwartej ligi i póki co, należy do jej czołowych zespołów. Prezesem klubu jest Mateusz Waligóra, a grającym trenerem – Maciej Żak.

Jak wspominaliśmy na wstępie Polonia i LKS Czaniec grały ze sobą o ligowe punkty dziesięć razy. Cztery razy w czwartej lidze i sześć w trzeciej. Pierwszy mecz rozegrany został 28 września 2007 roku w Czańcu i wygrała go Polonia 3:0. Dla łaziszczan jest to nadzwyczaj wygodny rywal. Na stadionie w Łaziskach Polonia odniosła cztery zwycięstwa i jedną porażkę, w Czańcu cztery zwycięstwa i jeden remis. Najwięcej bramek dla Polonii zdobył Sebastian Hendel, który czterokrotnie umieszczał piłkę w bramce LKS-u. Jak będzie w jedenastym spotkaniu – zobaczymy, ale mecz zapowiada się interesująco. W tym sezonie LKS gra dobrze w meczach wyjazdowych, Polonia w swojej historii z tym rywalem nie zwykła przegrywać.

W szóstej kolejce LKS Czaniec przegrał na własnym boisku z GKS-en Radziechowy 0:3, grając w składzie: Kawaler – Móll, Waligóra, Żak, Borak (70 Marczak), Dziadek (46 Palarczyk), Jurczak (46 T. Kozioł), Świerczyński, Nazdryn-Platniski, Woźniak, Wilczek (46 P. Kozioł).

Jedenaste spotkanie o ligowe punkty pomiędzy Polonią i LKS-em Czaniec w ramach siódmej kolejki rundy jesiennej, rozegrane zostanie w najbliższą sobotę, 10 września o godzinie 16.00, na Stadionie Miejskim w Łaziskach, przy ulicy Sportowej 3. Zapraszamy!