Aktualności

Przed meczem z Przemszą Siewierz.

Już pojutrze na boiskach Haiz IV Ligi zostanie rozegrana 28 seria spotkań. Drużyna Polonii w środku tygodnia zmierzy się na wyjeździe z trzecim zespołem ligowej tabeli, siewierską Przemszą.

Początków siewierskiego sportu, w tym piłki nożnej, należy szukać w pierwszych latach powojennych ubiegłego wieku. Inicjatorami tego ruchu na terenie Siewierza była miejscowa młodzież, a dokładnie harcerze 112 drużyny siewierskiej oraz uczniowie państwowych szkół budownictwa w Bytomiu.

Założycielskie zebranie miłośników rodzimego sportu odbyło się 20 września 1946 r. w „Domu Ludowym”. Tam też mieściła się pierwsza siedziba nowo powstałego klubu, któremu nadano nazwę Ludowy Zespół Sportowy (LZS) „Przemsza” Siewierz. Początkowo był to klub wielosekcyjny w którym uprawiano: piłkę nożną, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów, lekkoatletykę, szachy, boks oraz siatkówkę.

Spośród wszystkich konkurencji, jedynie drużyna piłkarska przetrwała próbę czasu, prowadząc nieprzerwanie swoją działalność do dnia dzisiejszego. Wśród pionierów siewierskiego futbolu należy wymienić pierwszego prezesa klubu nadleśniczego Józefa Krajewskiego oraz zawodników: Leopolda Bzdurę, Franciszka Bzdurę, Edwarda Grochalskiego, Walerego Kubisa, Lucjana Kubisa, Wacława Kubisa, Mariana Kubika, Kazimierza Jeszke, Wacława Majcherczyka, Mariana Majewskiego oraz Antoniego Micińskiego.

 

W następnych latach do zespołu dołączyli kolejni miejscowi piłkarze m.in. Gabriel Orłowski, Stanisław Ziemniak, Jan Suchorończak, Alfred Grochalski, Kazimierz Karwaczyński, Kazimierz Rzepecki, Zenon Kosteczka, Edward Błach, Tadeusz Zaręba, Jerzy Grochalski, Witold Kubisa, Gabriel Rzepecki, Bronisław Błach, Alojzy Kolasiński, Jan Lenarcik.

 

Od samego początku zaczęli się pojawiać w Przemszy zawodnicy spoza Siewierza: Roman Majko z Czeladzi, Piotr Hanzlik z Bytomia i Alfred Semen z Miasteczka Śląskiego (był jednocześnie pierwszym szkoleniowcem drużyny). Nieco później w barwach siewierskiego zespołu zadebiutował Władysław Olszówka z Bobrownik.

Wspomnianego wcześniej Józefa Krajewskiego, zastąpili na stanowisku prezesa klubu kolejno Tadeusz Rusek, a następnie Eugeniusz Nowak. Warto w tym miejscu wspomnieć o pozostałych osobach, które pełniły tę funkcję: Wacław Bzdura, Czesław Łukasik, Wiesław Bijak, Marian Niedbał, Konrad Koronowicz, Jan Kubisa, Henryk Orłowski, Henryk Orłowski, Andrzej Knapik, Grzegorz Kucharski, Jan Kosteczka i Tadeusz Korusiewicz.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniała się kilkakrotnie siedziba Przemszy. Po „Domu Ludowym” klubowe władze mieściły się w domu Mieczysława Majcherczyka w rynku, mieszkaniu Tadeusza Ruska na ul. Krakowskiej, domu Mieczysława Nawrota na ul. Częstochowskiej, ponownie w gmachu tzw. „Ludowca” na ul. Ludowej, budynku starej gminy przy ul. Kościuszki, a obecnie w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury.

Zmieniała się także lokalizacja boiska piłkarskiego siewierskiego klubu. Pierwotnie było ono umiejscowione na placu szkolnym. Następne na terenie między aktualnymi ulicami Żeromskiego oraz Żwirki i Wigury. Obecny obiekt Przemszy powstał pod koniec lat 50. na terenach przekazanych klubowi przez Wspólnotę Leśno – Gruntową w Siewierzu. Boisko wytyczono przy ul. Kolejowej (obecnie ul. Sportowa), a pierwszą płytę wyłożono darniami znad Zalewu Przeczycko – Siewierskiego.

 

 Od momentu przystąpienia do rozgrywek piłkarskich na przełomie lat 40. i 50. aż do końca lat 80. Przemsza Siewierz rywalizowała ze zmiennym szczęściem na szczeblu klasy A lub B. Przez klub przewinęło się kilkuset piłkarzy, a najbardziej z nich znanymi byli z całą pewnością świetny stoper Joachim Picz oraz doskonały napastnik Joachim Brewko. Obaj pochodzili z Górnego Śląska i mieli za sobą sporo występów w czołowych klubach I i II ligi.

W drugiej połowie lat 80. rozpoczęto w Siewierzu budowę silnej drużyny z ambicjami awansu do klasy terenowej. Do Przemszy sprowadzono piłkarzy ogranych w ekstraklasie, z ogromnym doświadczeniem i niepodważalnym autorytetem m.in. Jana Benigiera, Ireneusza Malchera, Romana Grzybowskiego, Stefana Herisza i Henryka Perlaka.

Benigier, Malcher i Grzybowski trafili do Przemszy, gdy ta grała jeszcze w B klasie. Ich przybycie okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W sezonie 1986/87 siewierska drużyna wywalczyła awans do A klasy. W dwóch pierwszych sezonach musiała jeszcze uznać wyższość Sarmacji Będzin i Ostoi Żelisławice, ale już podczas rozgrywek 1989/90 okazała się najlepsza i uzyskała upragniony awans od razu do ligi okręgowej (wskutek reformy rozgrywek zlikwidowano klasy terenowe).

Drużyna z Siewierza spędziła nieprzerwanie na boiskach ligi okręgowej 13 sezonów. W tym czasie w jej barwach występowało wielu znanych zawodników. Oprócz wspomnianych wyżej Grzybowskiego, Herisza i Perlaka grali m.in. Jerzy Kapias, Marek Śliwiński, Andrzej Wieczerzak, Zdzisław Mańka, Jurek Bryła, Roman Kuta, Grzegorz Obłój.

 

 

 

Sezony Przemszy Siewierz w lidze okręgowej:

 

 

 

Sezon 1990/91 –

 

Sezon 1991/92 –

 

Sezon 1992/93 – 14 miejsce

 

Sezon 1993/94 – 6 miejsce

 

Sezon 1994/95 – 10 miejsce

 

Sezon 1995/96 – 8 miejsce

 

Sezon 1996/97 – 6 miejsce

 

Sezon 1997/98 – 5 miejsce

 

Sezon 1998/99 – 14 miejsce

 

Sezon 1999/00 – 14 miejsce

 

Sezon 2000/01 – 13 miejsce

 

Sezon 2001/02 – 13 miejsce

 

Sezon 2002/03 – 14 miejsce

 

 Przez te wszystkie lata przez klub przewinęło się kilkunastu szkoleniowców m.in. Dariusz Kotuchna, Jerzy Kapias, Zbigniew Sączek, Jurek Bryła, Franciszek Skrzypiec, Jerzy Miedziński. Ten ostatni to bez wątpienia najbardziej znana, ceniona i utytułowana postać na ławce trenerskiej Przemszy. W swojej karierze pełnił funkcję selekcjonera kobiecej reprezentacji Polski i trenera Zagłębia Sosnowiec.

Długoletnia przygoda z „okręgówką” zakończyła się w czerwcu 2003 roku. Przemsza zajęła wówczas przedostatnie miejsce w końcowej tabeli, co oznaczało konieczność rozegrania barażu o udział w lidze okręgowej z wicemistrzem sosnowieckiej A klasy – Zaporą Przeczyce. Po przegranym dwumeczu siewierska drużyna spadła do klasy A na 9 lat, aż do rozgrywek sezonu 2011/2012, kiedy to pod wodzą byłego piłkarza LKS-u, Henryka Perlaka, ponownie awansowała do Klasy Okręgowej wraz z Wartą Zawiercie.

 

 

 

Sezon 2003/04  (A-klasa)  –  4 miejsce

 

Sezon 2004/05  (A-klasa)  –  3 miejsce

 

Sezon 2005/06  (A-klasa)  –  9 miejsce

 

Sezon 2006/07  (A-klasa)  –  7 miejsce

 

Sezon 2007/08  (A-klasa)  –  6 miejsce

 

Sezon 2008/09  (A-klasa)  –  7 miejsce

 

Sezon 2009/10  (A-klasa)  –  5 miejsce

 

Sezon 2010/11  (A-klasa)  –  3 miejsce

 

Sezon 2011/12  (A-klasa)  –  2 miejsce AWANS

 

Sezon 2012/13  (Liga Okręgowa)  –  3 miejsce

 

Sezon 2013/14  (Liga Okręgowa) –  3 miejsce

 

Sezon 2014/15  (Liga Okręgowa)  –  1 miejsce AWANS

 

Sezon 2015/16  (IV liga śląska gr.1) – 8 miejsce

 

Sezon 2016/17  (IV liga śląska gr.1)

W pierwszym sezonie po awansie (2012/2013) „biało-czerwono-zieloni” jako beniaminek zajęli wysokie, 3. miejsce (najlepsze do tamtej pory w historii) w katowickiej „okręgówce” gr. II, ustępując jedynie drużynom LGKS-u Podlesianka Katowice oraz RKS-u Grodziec (obie drużyny uzyskały awans do IV ligi). Podobnie było w sezonie 2013/2014 gdzie siewierski LKS zajął również 3. pozycję na koniec rozgrywek ustępując jedynie KS Unii Ząbkowice (awans) i zawierciańskiej Warcie.

 

W sezonie 2014/2015 drużyna pod wodzą trenera Rafała Lisa uzyskała promocję do IV Ligi! Jest to niewątpliwie, jak dotychczas, największy sukces naszej drużyny w jej 70-letniej historii. W tamtych rozgrywkach „biało-czerwono-zieloni” ulegli jedynie dwukrotnie jesienią, a „na wiosnę” nie doznali żadnej porażki i w historycznym meczu, 20 czerwca, pokonali Tęczę w Błędowie, przy wsparciu około 200 siewierskich kibiców, wyprzedzając rywala w walce o IV ligę. Awans wywalczyli: Maciej Matyjaszczyk, Piotr Wolan, Andrzej Setlak, Piotr Piskuń, Jacek Pająk, Kamil Zimończyk, Adrian Will, Krzysztof Renner, Maciej Tora, Michał Mołas, Kamil Szostek, Łukasz Kut, Łukasz Molek, Łukasz Kluz, Dawid Colik, kapitan Marcin Marko, Rafał Majchrowski, Sebastian Komin, Daniel Tukaj, Tadeusz Tyc, (Paweł Hajduk, Adam Zając i Michał Jędrowski – grali jesienią) oraz trener Rafał LIS.

 

W sezonie 2015/2016 siewierzanie uczestniczyli w rozgrywkach IV Ligi grupy śląskiej 1. W trakcie sezonu po serii niepowodzeń do dymisji (po 2,5 latach pracy w Siewierzu) podał się Rafał Lis, a jego miejsce zajął Damian Łukasik – mistrz Polski z Ruchem Chorzów z 1989 roku. Pod wodzą Łukasika siewierzanie na koniec premierowego, czwartoligowego sezonu, po fenomenalnej rundzie wiosennej zajęli ostatecznie 8. miejsce w tabeli.

Najbliższy rywal podopiecznych Krystiana Odrobińskiego  zajmuje aktualnie trzecią lokatę w tabeli z dorobkiem 54 punktów ( 17 zwycięstw, 3 remisy i 7 porażek ) oraz bilansem bramkowym 49:28.

Jesienią na PolArenie, nieznacznie lepsi byli zawodnicy z Siewierza wygrywając z Polonią 1:0.

Mecz pomiędzy zespołami Przemszy Siewierz i Polonii Łaziska zostanie rozegrany, 30 maja tj. środa o godz. 18:00 na stadionie w Siewierzu przy ul. Sportowej 1.