Aktualności

Kolejne zwycięstwo. 200-ny Jubileusz.

W środę, 5 maja piłkarze Polonii Łaziska podejmowali na Pol-Arenie  w spotkaniu 26 kolejki IV Ligi gr. Śląskiej I, Szczakowiankę Jaworzno.  Zanim rywalizacja na murawie Stadionu Miejskiego w Łaziskach Górnych rozpoczęła nam się na dobre, członek zarządu klubu – Ryszard Smolorz wręczył pamiątkową statuetkę oraz dyplom naszemu wychowankowi , Patrykowi Widuchowi za 150 meczów rozegranych w barwach łaziskiej drużyny.

Mecz rozpoczął się od szybkiej i wyrównanej gry, a w 3 minucie szansę na zdobycie bramki mieli przeciwnicy jednak uderzenie Smarzyńskiego z 14 metrów pewnie obronił Marcin Topór.  W 7 minucie na bramkę Szczakowianki strzelał Daniel Fabisiak, ale bramkarz wyczuł jego intencje i złapał piłkę. Następnie w dogodnej sytuacji ponownie znaleźli się rywale. Z rzutu wolnego w 12 minucie Cygnar dograł futbolówkę na głowę Drzymonta, ten uderzył, a Marcin Topór ponownie stanął na posterunku nie dając się zaskoczyć rywalowi. W 14 minucie, przyjezdnym udało się wyjść na prowadzenie, a gola strzelił Marędowski, a piłka wtoczyła się do naszej bramki przy długim słupku odbijając się wcześniej od próbującego zatrzymać ją  Marcina Topora. Na wyrównanie długo nie musieliśmy czekać. W 18 minucie po akcji Mateusza Mazurka, który na skrzydle ograł kilku obrońców, zacentrował do Daniela Fabisiaka  w pole karne. Nasz rozgrywający strzelił z woleja, a jeden z rywali wybił piłkę z linii bramkowej, ale gdy tylko dopadł do niej Dawid Hewlik to defensywa z Jaworzna miała już niewiele do powiedzenia, bo dobitka naszego pomocnika okazała się na tyle skuteczna, że na stadionowym zegarze zrobiło nam się 1:1. Później przez pewien  okres czasu niewiele się wydarzyło na placu gry. Dopiero w 28 minucie kolejną ofensywną akcję stworzyli łaziszczanie. Mateusz Mazurek ponownie ze skrzydła zacentrował do Dawida Hewlika na szesnasty metr, ale tym razem Gargarz nie dał się pokonać po raz drugi, wybijając strzał naszego zawodnika na rzut rożny. Dwie minuty później groźnie na łaziską bramkę silnie z ponad 20 metrów strzelał, były zawodnik Polonii, Wawoczny, ale i tym razem Marcin Topór nie dał się zaskoczyć broniąc pewnie to uderzenie. W 34 minucie w bardzo dogodnej sytuacji znalazł się Bartosz Szojda jednak w zamieszaniu pod bramką Szczakowianki, nasz napastnik minimalnie chybił strzelając obok słupka. Podopieczni trenera Daniela Tukaja w porównaniu do przyjezdnych wykazywali się wysoką kulturą gry i w szczególności bardzo dobrą organizacją na boisku podczas gdy zawodnicy z Jaworzna częściej szukali swoich szans przy stałych fragmentach gry albo kontratakach. W 38 minucie przyjezdni przeprowadzili jedną ze wspomnianych wcześniej kontr. Dośrodkowanie jednego z zawodników gości musnęło głowę Krzysztofa Gersoka, a po chwili Smarzyński trafił futbolówką w słupek co było jedną bardziej niebezpiecznych sytuacji pod bramką łaziszczan w pierwszej połowie. Nasi zawodnicy mieli jeszcze dwie okazje do zmiany wyniku przed zejściem do szatni na przerwę, ale Mateuszowi Mazurkowi najpierw po akcji z Danielem Fabisiakiem, a później indywidualnie po strzale z rzutu wolnego nie udało się zdobyć bramki.

W drugiej połowie, nasi zawodnicy stworzyli multum sytuacji do strzelenia kolejnych goli w tym spotkaniu. Najpierw dwukrotnie Gargarza postraszyli Mateusz Mazurek i Bartosz Szojda, ale bez efektu bramkowego. W 55 minucie nasz najlepszy strzelec zapewnił nam prowadzenie 2:1 i to po bardzo ciekawej akcji. Zaczął ją Kamil Uniejewski, następnie podał do Mateusza Mazurka, który „wyciągnął” obrońcę kończąc całą tę operację skutecznym lobem nad golkiperem z Jaworzna zdobywając bramkę na 2:1  podobnie jak miało to miejsce przy okazji derbowego starcia z Gwarkiem Ornontowice, tyle, że w tamtej sytuacji futbolówka uderzona przez Mateusza odbiła się od defensywnego zawodnika z Ornontowic i przeszła nad głową interweniującego bramkarza. Do 75 minuty, łaziszczanie rozkręcili nam się na całego.  W stuprocentowych sytuacjach i to w dodatku po bardzo szybkich, ciekawych akcjach. Najpierw Artur Terbalyan  zagrał do Daniela Fabisiaka , ten kilkoma podaniami wymienił się z Mateuszem Mazurkiem, ale w ostatniej fazie akcji, Mateuszowi nie udało się sięgnąć piłki i dopadł do niej golkiper Szczakowianki. Następnie  Bartosz Szojda po dośrodkowaniu od Kamila Uniejewskiego, uderzał piłkę głową jednak Gargarz ponownie stanął mu na przeszkodzie pewnie ją łapiąc. Bartosz Szojda kolejną znakomitą szansę miał w 73 minucie, ale po otrzymaniu futbolówki od Daniela Fabisiaka, strzelił on obok słupka. Szczęścia naszemu wychowankowi bardzo aktywnemu w ofensywie zabrakło w 74 minucie, ale i tak zasiał niemało strachu w oczach bramkarza przyjezdnych, który jego silną bombę z woleja z dużymi kłopotami  wybił na rzut rożny. Wreszcie w 76 minucie team Daniela Tukaja przypieczętował końcowy triumf. Trio Mateusz Mazurek – Bartosz Szojda i Daniel Fabisiak elegancko rozklepali defensywę z Jaworzna, a kropkę nad „i” postawił w tym wszystkim Mateusz Mazurek strzelając na 3:1 dzięki czemu zanotował on już  jedenaste trafienie dla Polonii w tym sezonie. W końcówce spotkania doszło też do bardzo nieprzyjemnego incydentu, bo czerwoną kartkę za niesportowe zachowanie otrzymał Kamil Uniejewski, który  w pewnym momencie nie wytrzymał  już ciągłego prowokowania ze strony jednego z zawodników drużyny przeciwnej, a goście  grając w końcówce w przewadze jednego zawodnika nie byli już w stanie mocniej zagrozić łaziszczanom.

 

 

Słowem wyjaśnienia co do  Jubileuszu. Pojedynek ze Szczakowianką Jaworzno jest dwusetnym zwycięstwem w historii występów naszej drużyny piłkarskiej w rozgrywkach IV Ligi ( 15 sezonów ).

 

Statystyki prezentują się następująco:

 

445 meczów, 200 zwycięstw, 113 remisów i 132 porażki ( 713 zdobytych punktów )

 

bilans bramkowy:  755 - 610

 

26 kolejka IV Ligi gr. Śląska I

5.05.2021

Polonia Łaziska - Szczakowianka Jaworzno  3:1 ( 1:1 )

 

bramki dla Polonii: 

 

Hewlik - 18 min. ( asysta Fabisiak )

Mazurek - 55 min. ( asysta Uniejewski )

Mazurek - 76 min. ( asysta Szojda )

 

bramka dla Szczakowianki:

Marędowski - 14 min.

 

żółte kartki: Szojda ( Polonia ) oraz Drzymont, Smarzyński, Bochenek, Gałka ( Szczakowianka )

czerwona kartka: Uniejewski ( Polonia ) - 88 min.

 

Sędzia: Zbigniew Szymanek ( Katowice )

 

Polonia Łaziska: Topór - Gersok( 66 Załuski), Nowara, Terbalyan, Widuch, Fabisiak( 85 Just ), Hewlik, Mazurek( 90 Górecki ), Szojda( 88 Wolny ), Uniejewski, Polczyk

Trener - Daniel Tukaj

 

Szczakowianka Jaworzno: Gargarz - Gałka, Lipiniak( 68 Białas ), Borowski, Bochenek, Kurzawa, Wawoczny, Marędowski, Cygnar,( 78 Bąk ) Drzymont, Smarzyński

Trener - Paweł Cygnar