Aktualności

Odzyskać twarz.

Przed Polonią druga przeszkoda w tych rozgrywkach. Będzie nią 16 w tabeli Iskra Pszczyna, która podobnie jak Polonia, po nieudanej inauguracji ma zerowy dorobek punktowy. Pszczynianie zapowiadają jednak chęć zrehabilitowania się za niepowodzenie na starcie, więc zapowiada się ciekawy mecz, gdyż Polonia też będzie chciała „odzyskać twarz” po porażce na własnym boisku ze Spójnią Landek. Krótko mówiąc, oba zespoły grają o to samo!

Iskra Pszczyna powstała 17 marca 1951 roku, choć sekcja piłki nożnej w Pszczynie istniała wcześniej, a nazwa Iskra pojawiła się dziesięć lat później. Pierwszym „szefem” klubu był Jan Larysz, za barwy klubowe przyjęto kolory czerwony i niebieski. Klub przechodził kilka reorganizacji, a w jego strukturach funkcjonowały sekcje: piłka nożna, lekkoatletyka, siatkówka kobiet i mężczyzn, koszykówka, tenis ziemny, tenis stołowy, szachy i żeglarstwo. Od połowy lat osiemdziesiątych pozostały piłka nożna, lekkoatletyka i żeglarstwo. Piłka nożna przez całe lata grała w klasach „C”, „B” i „A”, potem w lidze okręgowej, w roku 2011 pod wodzą Jana Żurka, awansować do czwartej ligi. Dziś prezesem jest Andrzej Puchała, a trenerem, Mariusz Wójcik.

W pierwszej kolejce Iskra przegrała 0:2 w Radziechowach z tamtejszym GKS-em, grając w składzie: Promny - Gołek, Grabczyński, Wowra, Żur (69 Wdowiak), Miły, Kamil Gorzała, Adam Maślorz, Tomasz Zawadzki (83 Zjawiński), Majewski (56 Grajcarek), Wojtków (46 Gajewski).

Iskra dla Polonii jest wdzięcznym rywalem, gdyż historii 14 spotkań pomiędzy tymi drużynami, ustanowiła kilka rekordów. Odniosła jedenaście zwycięstw, dwa razy zremisowała i tylko raz przegrała, strzelając 50 goli i tracąc 15. W meczach wyjazdowych bilans ten, to pięć zwycięstw, jeden remis i jedna porażka, 17 bramek zdobytych i sześć straconych.

Cztery pierwsze mecze Polonii i Iskry rozegrano w sezonach 1977/78 i 78/79 w rozgrywkach klasy „A”. Czterokrotnie zwyciężała Polonia (7:0, 2:0, 9:4 i 6:0). I jeszcze o rekordach. Najwyższe ligowe zwycięstwo Polonii, to 8:0 w meczu rozegranym 1 maja 1996 roku. 20 czerwca 1979 roku Polonia wygrywając 9:4, zapisała kolejny rekord. Tym razem w ilości strzelonych bramek ze swoim udziałem. Można tutaj dopisać jeszcze jeden – dziewięć goli strzelonych w jednym meczu. W ostatnim meczu Polonii i Iskry w rundzie wiosennej poprzedniej edycji rozgrywek, zwycięstwo 1:0 odniosła Polonia, a gol w tym meczu był golem samobójczym.

Mecz drugiej kolejki czwartej ligi rozegrany zostanie w środę, 17 sierpnia o godzinie 18.00 na Stadionie Miejskim w Pszczynie przy ulicy ks. bpa Bogedaina 22.