Aktualności

Inauguracja "ligi powiatu"

Sezon 2016/2017 w czwartej lidze jest sezonem, w którym w jednej grupie grają trzy drużyny powiatu mikołowskiego, a zatem w jednej rundzie kibice będą się trzykrotnie emocjonować derbami powiatu, a statystycy utworzyć „ligę powiatu” na poziomie tej klasy rozgrywek. Pierwszy taki mecz już w najbliższą sobotę. W Ornontowicach Gwarek będzie podejmował Polonię. W poprzednim sezonie dwukrotnie górą była Polonia, teraz obu zespołom wiedzie się tak samo i oba mają po siedem punktów na koncie. Zatem będzie to też mecz za tzw. „sześć punktów. Emocje gwarantowane.

Po pięciu kolejkach Gwarek plasuje się na ósmym miejscu w tabeli z dorobkiem siedmiu punktów, 10 bramkami strzelonymi i ośmioma straconymi. Ornontowiczanie odnieśli dwa zwycięstwa, jeden mecz zremisowali i dwa razy przegrali. Na swoim boisku wygrali raz i ponieśli jedną porażkę przy stosunku bramek 5-2.

GKS Gwarek Ornontowice jest kontynuatorem założonej w 1920 roku Pogoni oraz LZS-u Ornontowice (1949). Pod obecnym szyldem funkcjonuje od 3 lipca 1985 roku, kiedy to powstał na bazie wcześniejszych klubów, a działał w oparciu o KWK Budryk. Jego prezesem został Jerzy Schmidt. Choć w klubie funkcjonowały inne sekcje, to praktycznie życie toczyło się wokół piłki. W sezonie 1985/86 ornontowiczanie wywalczyli awans dl klasy „A”, w sezonie 87/88 – do ligi terenowej, a 88/89 do ligi okręgowej. W roku 2008 po raz pierwszy zagrali w czwartej lidze. Barwy Gwarka, to kolory niebieski i biały, obecnym prezesem jest Krzysztof Zdrzałek, a trenerem – Wojciech Osyra.

Historia spotkań ligowych Polonii i Gwarka jest krótka. Dotychczas te drużyny grały ze sobą dziesięciokrotnie. Pierwszy raz 1 września 1990 roku w Łaziskach i ten mecz wygrał 1:0 Gwarek. Podobnie jak wiosenny rewanż, tym razem 2:1 W sumie w dziesięciu meczach sześć razy wygrywała Polonia, raz był remis i trzykrotnie zwycięstwo odnosił Gwarek. Stosunek bramek 17-11 dla Polonii. W Łaziskach trzykrotnie wygrywała Polonia i dwukrotnie Gwarek, w Ornontowicach trzy zwycięstwa Polonii, dwa remisy i jedno zwycięstwo Gwarka. Dla łaziszczan najwięcej bramek, bo po cztery strzelili: Sebastian Hendel oraz Artur Kopytko, dla Gwarka - Nurkiewicz 2.

Najciekawsze spotkanie pomiędzy tymi zespołami, to ostatnia konfrontacja rozegrana 19 czerwca 2010 roku. Polonia miała już zapewniony awans do trzeciej ligi i to spotkanie miało być fetą. Tymczasem do przerwy prowadził Gwarek 2:1, a Polonii przyszło grać w „dziesiątkę”. Gospodarze chcieli się jednak pokazać z jak najlepszej strony i z uporem walczyli o zwycięstwo. Skutecznie, gdyż w ostatniej minucie zwycięskiego gola strzelił Bojan Broź. Bramki dla Polonii w tym meczu strzelili: Roczniak, Hendel i Broź, a dla Gwarka - Sarzała i Wróblewski. Warto dodać, że ten mecz był ostatnim spotkaniem w barwach Gwarka Mateusza Matrasa, który później grał już na boiskach ekstraklasy - w barwach Piasta Gliwice i Pogoni Szczecin.

W derbach wiosennych w Ornontowicach Polonia wygrała 4:1, po dwóch trafieniach Mazurka i jednym Kaczmarczyka i jednym Wawocznego.

W czwartej kolejce Gwarek wygrał w Radziechowach z GKS-em 1:0, grając w składzie: Kojdecki - Hermann, Ferensztain, G. Tomecki, Wojtoń, Wilk, J. Zdrzałek, Oleksy, Boczar, Książek (Saliński), Kasprzyk. Zdobywcą zwycięskiego gola był Boczar.

Jesienne derby powiatu pomiędzy Gwarkiem Ornontowice i Polonią  Łaziska zostaną rozegrane w sobotę, 3 września o godzinie 16.00 w Ornontowicach, na stadionie Gwarka, przy ulicy Zwycięstwa 7. Zapraszamy, bo to tuż za miedzą!