Ostatni akord jesieni.

Przed Polonią ostatni mecz w rundzie jesiennej. W nadchodzącą sobotę w Jaworznie, podopieczni Marka Mazura i Michała Majsnera zmierzą się ze Szczakowianką. Szczakowianka po 16 kolejkach zajmuje 13 miejsce, mając na swoim koncie 19 punktów oraz 21 bramek strzelonych i 29 straconych, zdobytych w pięciu meczach wygranych, czterech zremisowanych oraz siedmiu przegranych. W meczach na własnym boisku zespół z Jaworzna wygrywał dwukrotnie, tyle samo razy remisował i trzy razy przegrywał, strzelając 12 goli i dziewięć tracąc.

Klub Piłkarski Szczakowianka powstał 3 lipca 1923 roku, na skutek fuzji Kartaginy, Rewii i Sparty. Do powstania klubu przyczyniły się dążenia pasjonatów futbolu huty szkła. Od tego czasu Szczakowianka wielokrotnie zmieniała nazwy. Była HKS Szczakowianka, ZKS Unia Szczakowianka, MZKS Szczakowianka, KS Szczakowianka, Garbarnia Szczakowianka, KP Jaworzno, Szczakowianka SA, by od roku 2008 pozostać przy nazwie JSP Szczakowianka. Bez względu na nazwę, był to zawsze klub piłkarski, grający w okręgach krakowskim lub śląskim na poziomie wszystkich klas rozgrywkowych. W sezonie 2002/2003 klub z Jaworzna dostąpił zaszczytu gry w najwyższej klasie, czyli w ówczesnej pierwszej lidze. Dziś lata świetności klub ze Szczakowej ma za sobą i gra w czwartej lidze. Klubowe barwy Szczakowianki, to kolory biały i czerwony, sternikiem klubu jest Andrzej Sojka, a trenerem – Andrzej Sermak. Będąc przy trenerze, to warto dodać, że w tym klubie pracowało wielu szkoleniowców z tzw. nazwiskami, jak: Marek Motyka, Albin Mikulski, Janusz Białek, Andrzej Orzeszek czy Jacek Góralczyk.

Choć historia obu klubów sięga lat dwudziestych ubiegłego stulecia, to historia wzajemnych kontaktów jest o wiele krótsza. Oba kluby potykały się ze sobą dwunastokrotnie. Sześć razy wygrywała Polonia, cztery razy Szczakowianka i dwa mecze zakończyły się bez rozstrzygnięcia. Historia spotkań tych drużyna ma dwa oblicza. W sezonach 1997/98 i 1998/99 w czwartej lidze cztery razy wygrywała Szczakowianka (3:1, 3:0, 2:1 i 4:0). Potem klub z Jaworzna grał w wyższych klasach rozgrywkowych. Kolejne mecze kilkanaście lat później rozegrano w III lidze i tu górowała Polonia, zapisując przy tym w 2013 roku rekordowy wynik 6:1 w debiutanckim meczu trenera Piotra Mleczki. W rewanżu również wygrała Polonia (1:0), a tym razem był to debiut Rafała Bosowskiego. Najskuteczniejszymi zawodnikami konfrontacji Polonii i Szczakowianki są Łukasz Mieszczak – 4 bramki oraz Radosław Kaczmarczyk i Mateusz Wawoczny – 3 bramki.

W poprzednim sezonie w meczu Szczakowianki i Polonii rozegranym w Jaworznie padł remis 1:1, a bramka dla Polonii padła po golu samobójczym. W rewanżu 5:1 wygrała Polonia, a gole dla łaziszczan zdobyli: Wawoczny 3 i Mazurek 2.

W 16 kolejce Szczakowianka W Radziechowach przegrała z GKS-em 1:7, grając w składzie: Budka – Dębowski, Dworak, Kiczyński, Kravets (55 Smolik), Molenda (46 Leda), Niedzielski (46 Kamiński), Sermak, Szymański, Walczak (71 Chrapek), Wdowik. Bramkę dla jaworznian zdobył Szymański.

Spotkanie 17 kolejki pomiędzy Szczakowianką i Polonią rozegrane zostanie w najbliższą sobotę, na Stadionie Miejskim w Jaworznie, przy ulicy Krakowskiej 8, o godzinie 13.00.