Kto mistrzem powiatu?

Środowiska kibiców, zwłaszcza te lubiące statystyki, po zakończeniu rundy, sezonu czy roku, lubią wyłaniać najlepszych. W kraju, regionie, mieście, powiecie. Nie inaczej jest w gronie kibiców powiatu mikołowskiego. Po zakończeniu ostatniej kolejki rundy jesiennej, miłośnicy statystyk rozpoczęli szczegółowe analizy tabel, szukając między innymi mistrza powiatu mikołowskiego roku 2016. Według wielu, został nim Gwarek Ornontowice, wyprzedzając Polonię Łaziska i  Orła Mokre. Na obronę swojej tezy, przytaczają tabelę czwartej ligi wraz z lokatami drużyn z naszego terenu. W tej najwyższej lidze z mikołowskimi teamami, najwyżej plasuje się Gwarek, który ma na koncie 23 punkty, Polonia ma ich 22, a Orzeł – dziesięć. Według tej retoryki, rozumowanie jak najbardziej zasadne.

Ale jest też grupa, która taką klasyfikacje ustala na podstawie meczów rozgrywanych wyłącznie pomiędzy drużynami z regionu. Ponieważ w czwartej lidze grają trzy drużyny, więc stworzono „ligę derbów”, a w niej kolejność wygląda nieco inaczej. W derbowych spotkaniach Polonii, Gwarka i Orła uzyskano wyniki:

Gwarek Ornontowice - Polonia Łaziska 1:3 (1:1)

Orzeł Mokre - Gwarek Ornontowice 0:1 (0:1)

Polonia - Orzeł Mokre 1:2 (1:2)

Wszystkie zespoły mają po jednym zwycięstwie i jednej porażce, więc o kolejności tej „ligi”, decydowały bramki. Zgodnie z zasadami ustalania kolejności, ta jest zupełnie odmienna od ligowej i wygląda następująco:

1. Polonia Łaziska      2  3  4-2

2. Orzeł Mokre          2  3  2-2

3. Gwarek Ornontowice   2  3  2-3

Według tej zasady wyłaniania najlepszego zespołu w powiecie, rację mają zwolennicy teorii derbów. Kto zatem mistrzem powiatu? Tego jednoznacznie rozstrzygnąć się nie da, bo każdy będzie obstawał przy swoim. I zapewne każdy będzie miał rację, a na jednoznaczne rozstrzygnięcia przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku.