W środku tygodnia z wiceliderem.

Od derbów powiatu z Gwarkiem Ornontowice rozegranych w przeddzień świąt wielkanocnych upłynęły zaledwie dwa dni, a tu już  następne emocje ligowe przed nami. Piłkarze Polonii w najbliższą środę wyjeżdżają do Czańca by zmierzyć się z wiceliderem ligowej tabeli, LKS-em Czaniec w spotkaniu 24 kolejki IV Ligi.

 

Historia Ludowego Klubu Sportowego w Czańcu sięga 1948 roku, kiedy to w Czańcu powstały dwie drużyny piłkarskie: Harcerski Klub Sportowy (HKS) oraz „Tęcza”. Oba te kluby połączono rok później, tworząc Ludowy Zespół Sportowy. Założycielami LZS-u byli: Jan Kołodziejczyk (późniejszy prezes LZS), Andrzej Błasiak i Władysław Szpila. Wiosną tego roku zgłoszono drużynę do rozgrywek klasy „C” w podokręgu wadowickim. Dominującą sekcją w klubie była piłka nożna, ale funkcjonowały również inne dyscypliny sportu. W roku 1954 drużyna awansowała do klasy „B”, w której grała do roku 1972, kiedy to większość zawodników powołano do odbycia służby wojskowej, a prezes miejscowego Kółka Rolniczego postanowił zaorać boisko i przeznaczyć je pod uprawę kukurydzy. W roku 1975 sekcję reaktywowano i zgłoszono do rozgrywek w klasie „C” w podokręgu żywieckim. Cztery lata później LZS Czaniec awansował do klasy „B”, w sezonie 1990/91 do klasy „A”. W marcu 1991 roku Ludowy Zespół Sportowy zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy Czaniec i pod taką istnieje do dzisiaj. Dziewięć lat później drużyna znalazła się w klasie „A” podokręgu Bielsko – Biała i po sezonie awansowała do klasy okręgowej. Na kolejny awans, tym razem do IV ligi trzeba było czekać do 7 czerwca 2007 roku. W 2011 roku LKS Czaniec świętował kolejny awans, tym razem do III ligi śląsko – opolskiej, w której grał do czerwca tego roku. Po spadku z tej klasy rozgrywek, trafił do grupy II czwartej ligi i póki co, należy do jej czołowych zespołów. Prezesem klubu jest Mateusz Waligóra, a grającym trenerem – Maciej Żak.

W walce o ligowe punkty Polonia i LKS Czaniec zmierzyły się ze sobą w jedenastu meczach, z których osiem spotkań wygrali łaziszczanie, raz doszło do podziału punktów,a dwa razy górą byli piłkarze z Czańca.Bilans bramkowy w tych meczach wynosi 16:6 na korzyść zespołu z Łazisk. Na wyjeździe Poloniści rozegrali z czaniecką drużyną pięć meczów, odnosząc trzy zwycięstwa oraz jeden remis i jedną porażkę przy stosunku bramek 7:3 również na korzyść łaziszczan. Jesienią w Łaziskach, Polonia po bramkach Gielzy, Mazurka i Badury pokonała zespół z Czańca 3:0.

 

Po 23 kolejkach podopieczni trenera Macieja Żaka piastują miejsce wicelidera mając na koncie 47 punktów, na które składa się 14 zwycięstw, 5 remisów i 4 porażki z 37 bramkami strzelonymi i 21 straconymi. W meczach na własnym obiekcie piłkarze LKS-u w jedenastu meczach triumfowali sześciokrotnie, trzy razy podzielili się punktami z rywalem i tylko dwa razy schodzili z boiska pokonani strzelając  16 bramek i tracąc 13. W minionej kolejce LKS Czaniec zremisował bezbramkowo na wyjeździe z GKS-em Radziechowy-Wieprz 0:0.

 

 Dwunasta potyczka między LKS-em Czaniec i Polonią Łaziska zostanie rozegrana w środę, 19 kwietnia o godz. 17:30 w Czańcu na stadionie przy ul. Zagłębocze 9 i będzie to 1200 mecz w historii klubu   od powstania "Nowej Polonii".