O punkty z Beskidem Skoczów.

Po ubiegłotygodniowej przerwie spowodowanej przez niekorzystne warunki atmosferyczne, zespół Polonii Łaziska po długim weekendzie wraca do rywalizacji o ligowe punkty.  W najbliższą sobotę na PolArenie  piłkarze trenera Krystiana Odrobińskiego o komplet punktów będą walczyć  z beniaminkiem ligi -zespołem  Beskidu Skoczów. Po 24 rozegranych meczach skoczowianie plasują się na siódmej lokacie mając zgromadzonych na koncie 37 punktów, 11 zwycięstw, 4 remisy i 9 porażek oraz bilans bramkowy 33:37 natomiast na wyjazdach drużyna Beskidu w trzynastu rozegranych spotkaniach zdobyła 16 punktów, na które składa się pięć zwycięstw, jeden remis i siedem porażek oraz stosunek bramek 14:26.

 

Historia skoczowskiej piłki sięga 1919 roku, kiedy to nadzorujący z ramienia Ligii Narodów referendum w sprawie przynależności Zaolzia do Polski lub Republiki Czeskiej żołnierze włoscy, dali pokaz gry w piłkę nożną. Ziarno zostało zasiane, tym bardziej, że odjeżdżając, sprzedali młodym skoczowianom kilka skórzanych piłek. W latach 1920-23 powstały trzy zespoły piłkarskie: Syberia, Stare Miasto oraz Skoczów, które w maju 1930 roku stworzyły Skoczowski Klub Sportowy. W roku 1931 nauczyciel szkoły Ludowej, Rudolf Kukucz dla potrzeb Organizacji Strzelec zainicjował budowę  stadionu nad Wisłą, w miejscu gdzie dziś znajduje się Miejski Stadion Beskid. W 14 miesięcy powstał obiekt z boiskami do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, z bieżnią lekkoatletyczną oraz strzelnicą. Wybuch wojny przerwał działalność sportową w Skoczowie, ale na krótko, gdyż w roku 1940 do Skoczowa przyjechała kompania Włoskich Strzelców Alpejskich, którzy byli piłkarzami i zaproponowali miejscowej młodzieży wspólne treningi i sparingi. W lipcu 1941 roku za zgodą niemieckiego burmistrza został rozegrany mecz Italia – Skoczów. W 1946 roku miłośnicy piłki nożnej rozpoczęli remont zdewastowanego boiska, a 1 maja nowo powstały KS „Dom  kultury” rozegrał mecz z drużyną czerwonoarmistów, odnosząc zwycięstwo 5:1. W latach 1947-1957 klub kilkakrotnie zmieniał nazwę, przyjmując ostatecznie Beskid Skoczów. W 1977 roku  pierwszy raz w historii klubu pierwsza drużyna  piłkarska awansowała do ligi wojewódzkiej. Pięć lat później Beskid zameldował się w trzeciej lidze. Powtórzyli to w roku 1997 i w 2006. Kłopoty finansowe sprawiły, że w latach 2009 – 2012  działalność  sekcji piłki nożnej kontynuował Beskid 09 Skoczów. Pierwsza drużyna rozpoczęła swoje rozgrywki od klasy B, by w sezonie 2015/16 po latach przerwy, wrócić w szeregi czwartoligowców. Obecnie prezesem klubu jest Ryszard Klaczek, a trenerem – Mirosław Szymura.

 

Dotychczas obydwie drużyny rozegrały między sobą jedenaście meczów ligowych, w których Poloniści dwukrotnie triumfowali, trzykrotnie zremisowali, a sześć razy schodzili z boiska na tarczy. Na własnym stadionie na pięć rozegranych spotkań Polonia dwa razy zwyciężyła i trzy razy musiała uznać wyższość skoczowian przy niekorzystnym bilansie bramkowym 7:11.

 

W rundzie jesiennej łaziszczanie zremisowali z Beskidem na wyjeździe 1:1 po golu Sebastiana Gielzy.

 

 

Dwunasty mecz między Polonią Łaziska i Beskidem Skoczów odbędzie się w sobotę, 6 maja o godz. 17:00 na PolArenie w Łaziskach Górnych przy ul. Sportowej 3. Serdecznie zapraszamy !!!