Odrabiamy zaległości, w środę mecz z Czańcem.

Przed nami  zaległa 24 kolejka IV ligi. W najbliższą środę drużyna Polonii Łaziska w meczu wyjazdowym będzie podejmować czwarty zespół  w tabeli – LKS Czaniec.

 

Historia Ludowego Klubu Sportowego w Czańcu sięga 1948 roku, kiedy to w Czańcu powstały dwie drużyny piłkarskie: Harcerski Klub Sportowy (HKS) oraz „Tęcza”. Oba te kluby połączono rok później, tworząc Ludowy Zespół Sportowy. Założycielami LZS-u byli: Jan Kołodziejczyk (późniejszy prezes LZS), Andrzej Błasiak i Władysław Szpila. Wiosną tego roku zgłoszono drużynę do rozgrywek klasy „C” w podokręgu wadowickim. Dominującą sekcją w klubie była piłka nożna, ale funkcjonowały również inne dyscypliny sportu. W roku 1954 drużyna awansowała do klasy „B”, w której grała do roku 1972, kiedy to większość zawodników powołano do odbycia służby wojskowej, a prezes miejscowego Kółka Rolniczego postanowił zaorać boisko i przeznaczyć je pod uprawę kukurydzy. W roku 1975 sekcję reaktywowano i zgłoszono do rozgrywek w klasie „C” w podokręgu żywieckim. Cztery lata później LZS Czaniec awansował do klasy „B”, w sezonie 1990/91 do klasy „A”. W marcu 1991 roku Ludowy Zespół Sportowy zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy Czaniec i pod taką istnieje do dzisiaj. Dziewięć lat później drużyna znalazła się w klasie „A” podokręgu Bielsko – Biała i po sezonie awansowała do klasy okręgowej. Na kolejny awans, tym razem do IV ligi trzeba było czekać do 7 czerwca 2007 roku. W 2011 roku LKS Czaniec świętował kolejny awans, tym razem do III ligi śląsko – opolskiej, w której grał do czerwca tego roku. Po spadku z tej klasy rozgrywek, trafił do grupy II czwartej ligi i póki co, należy do jej czołowych zespołów. Prezesem klubu jest Mateusz Waligóra, a grającym trenerem – Maciej Żak.

 

W walce o ligowe punkty Polonia i LKS Czaniec zmierzyły się ze sobą w jedenastu meczach, z których osiem spotkań wygrali łaziszczanie, raz doszło do podziału punktów,a dwa razy górą byli piłkarze z Czańca.Bilans bramkowy w tych meczach wynosi 16:6 na korzyść zespołu z Łazisk. Na wyjeździe Poloniści rozegrali z czaniecką drużyną pięć meczów, odnosząc trzy zwycięstwa oraz jeden remis i jedną porażkę przy stosunku bramek 7:3 również na korzyść łaziszczan. Jesienią w Łaziskach, Polonia po bramkach Gielzy, Mazurka i Badury pokonała zespół z Czańca 3:0.

 

Po 27 rozegranych spotkaniach podopieczni trenera Macieja Żaka zajmują czwarte miejsce w ligowej stawce  mając na koncie 54 punkty, na które składa się 16 zwycięstw, 6 remisów i 5 porażek  z 42 bramkami strzelonymi i 25 straconymi.Na własnym obiekcie piłkarze LKS-u w dwunastu meczach  triumfowali sześciokrotnie, trzy razy podzielili się punktami z rywalem i trzy  razy schodzili z boiska pokonani strzelając  17 bramek i tracąc 15. 

 

 

Dwunasta potyczka między LKS-em Czaniec i Polonią Łaziska zostanie rozegrana w środę, 17 maja o godz. 18:00 w Czańcu na stadionie przy ul. Zagłębocze 9. Pierwotnie mecz ten jak i cała kolejka miały być rozegrane w dniu 19 kwietnia ( także środa), ale jak pamiętamy, decyzją władz Śląskiego ZPN-u została ona przełożona z powodu złych  warunków atmosferycznych.