Przedświąteczne Derby.

Wielka Sobota jest dniem w którym  przygotowujemy się  do obchodów Świąt Wielkiej Nocy. Zawodnicy  zapewne też są już powoli myślami przy świątecznej atmosferze, jednak zanim udają się do swoich  domów by wspólnie spędzić ten czas w rodzinnym gronie, wybiegną na murawę by rozegrać  23 kolejkę ligową. Na PolArenie dojdzie do pierwszych w tym roku  wiosennych Derbów Powiatu Mikołowskiego, gdzie piłkarze Polonii Łaziska  zmierzą się z ornontowickim Gwarkiem.

GKS Gwarek Ornontowice jest kontynuatorem założonej w 1920 roku Pogoni oraz LZS-u Ornontowice (1949). Pod obecnym szyldem funkcjonuje od 3 lipca 1985 roku, kiedy to powstał na bazie wcześniejszych klubów, a działał w oparciu o KWK Budryk. Jego prezesem został Jerzy Schmidt. Choć w klubie funkcjonowały inne sekcje, to praktycznie życie toczyło się wokół piłki. W sezonie 1985/86 ornontowiczanie wywalczyli awans dl klasy „A”, w sezonie 87/88 – do ligi terenowej, a 88/89 do ligi okręgowej. W roku 2008 po raz pierwszy zagrali w czwartej lidze. Barwy Gwarka, to kolory niebieski i biały, obecnym prezesem jest Krzysztof Zdrzałek, a trenerem – Wojciech Osyra.

 

Drużyna Gwarka po 22 kolejkach zajmuje w tabeli 12 pozycję, mając na koncie 29 pkt, na które złożyło się dziewięć zwycięstw, dwa remisy oraz jedenaście porażek przy bilansie bramkowym 34:40. W meczach wyjazdowych ornontowiczanie zdobyli do tej pory 17 punktów na które składa się pięć zwycięstw, dwa remisy i cztery porażki przy stosunku bramek 16:18. W minionej kolejce Gwarek na własnym boisku przegrał z GKS-em  Radziechowy-Wieprz 1:3.

 

Nie od dziś wiadomo, że derbowe pojedynki rządzą się swoimi prawami, ale biorąc pod uwagę dane statystyczne tych spotkań to zdecydowanie przemawiają one za drużyną Polonii, ponieważ na jedenaście derbowych meczów rozegranych między obydwoma drużynami; łaziszczanie triumfowali siedmiokrotnie,  raz podzielili się punktami, a trzy mecze zakończyły się zwycięstwem Gwarka przy stosunku bramkowym 23:12 na korzyść Polonii. Natomiast na swoim terenie łaziszczanie rozegrali pięć meczów, z których wygrali trzy, a dwa zakończyły się porażką.

 

Najciekawsze spotkanie pomiędzy tymi zespołami, to ostatnia konfrontacja rozegrana 19 czerwca 2010 roku. Polonia miała już zapewniony awans do trzeciej ligi i to spotkanie miało być fetą. Tymczasem do przerwy prowadził Gwarek 2:1, a Polonii przyszło grać w „dziesiątkę”. Gospodarze chcieli się jednak pokazać z jak najlepszej strony i z uporem walczyli o zwycięstwo. Skutecznie, gdyż w ostatniej minucie zwycięskiego gola strzelił Bojan Bróź. Bramki dla Polonii w tym meczu strzelili: Roczniak, Hendel i Bróź, a dla Gwarka - Sarzała i Wróblewski. Warto dodać, że ten mecz był ostatnim spotkaniem w barwach Gwarka Mateusza Matrasa, który później grał już na boiskach ekstraklasy - w barwach Piasta Gliwice i Pogoni Szczecin.

 

Jesienią w Ornontowicach, Poloniści po golach Gielzy, Badury oraz Smyli pokonali Gwarek 3:1.

 

Dwunaste Derby Powiatu między Polonią Łaziska i Gwarkiem Ornontowice zostaną rozegrane w najbliższą sobotę, 15 kwietnia o godz. 13:00 na Stadionie Miejskim w Łaziskach Górnych przy ul. Sportowej 3. Zapraszamy!