Do trzech razy sztuka.

W nadchodzącą sobotę Polonię czeka trzeci mecz na własnym stadionie. Jak dotąd łaziszczanie z handicapu własnego boiska nie skorzystali, przegrywając 2:3 ze Spójnią Landek i 0:1 z LKS-em Bełk. Czyżby więc „do trzech razy sztuka”? Sobotnim rywalem będzie Unia Racibórz, siódmy zespół w tabeli, który ma na koncie jedno zwycięstwo, jeden remis i jedną porażkę, pięć bramek strzelonych i dziewięć straconych. Jak dotąd Unia grała dwa mecze na obcych boiskach, w których odniosła jedno zwycięstwo.

Unia Racibórz powstała 27 kwietnia 1946 roku, kontynuując tradycje sportu raciborskiego wywodzące się od roku 1903. Była klubem wielosekcyjnym, a najwięcej splendoru przynosili jej zapaśnicy, ciężarowcy i piłkarze. To z Unii wywodzi się mistrz olimpijski w zapasach, Ryszard Wolny. Sekcja piłkarska od początku funkcjonowania klubu, rozwijała się bardzo dynamicznie. Juniorzy tego klubu dwukrotnie wywalczyli tytuł Mistrza Polski, a seniorzy w roku 1963 awansowali do pierwszej ligi (wówczas najwyższa klasa rozgrywek). W pierwszym sezonie zajęli ósme miejsce, po drugim spadli do drugiej ligi. Dziś w Unii funkcjonują dwie niezależne sekcje piłkarskie kobiet i mężczyzn. Kobiety grają w ekstraklasie, mężczyźni w czwartej lidze. Barwy klubu, to kolory niebieski i biały, na jego czele stoi dwóch wiceprezesów: Dariusz Szymczycha oraz Marian Kotala, a trenerem jest Tomasz Owczarek.

Historia spotkań Polonii z Unią Racibórz sięga sezonu 1982/83. Wtedy to w lidze okręgowej Polonia wygrała na własnym boisku 4:0 i zremisowała 1:1. W sumie oba zespoły rozegrały 20 meczów, z których łaziszczanie wygrali 11, siedmiokrotnie remisowali i dwa razy ponieśli porażki, strzelając łącznie 47 goli i tracąc 20. Na własnym boisku zespół z Łazisk wygrywał dziewięciokrotnie i dwa razy remisował, nie przegrywając żadnego meczu, przy stosunku bramek 36-10. W Raciborzu były dwa zwycięstwa, sześć remisów i dwie porażki, 11 goli strzelonych i 10 straconych. Dwukrotnie w Łaziskach Polonia wygrywała 6:2, a Łach i Kopytko zaliczyli hat tricki. Będąc przy strzelcach bramek, to liderami tych potyczek są: Sebastian Hendel – 5 oraz Rafał Łach i Artur Kopytko po 4. W rundzie wiosennej Polonia zremisowała z Unią 1:1. Bramkę dla Polonii zdobył Wawoczny.

W trzeciej kolejce Unia przegrała w Radziechowach z GKS-em 1:6 grając w składzie: Slisz - Woniakowski, Broniewicz, Barcal, Prusicki, Remień (67 Adamczyk), Ignacek, Grzesik (46 Chałupiński), Plewa (67 Czerepak), Kapinos, Durda, a bramkę dla Unii zdobył Kapinos.

21 spotkanie Polonii i Unii Racibórz w ramach czwartej kolejki ligowej rozegrane zostanie w najbliższą sobotę, 27 sierpnia na Stadionie Miejskim w Łaziskach, przy ulicy Sportowej 3, o godzinie 17.00. Doping mile widziany!