Wspomnienie o Andrzeju Chrószczu.

Obchodzimy dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to szczególny czas, w którym wspominamy tych, których wśród nas już nie ma. Nawiązując do tego dnia  przypominamy  sylwetkę Andrzeja Chrószcza –  symbolu współczesnej Polonii, wieloletniego działacza, radnego naszego miasta  oraz wiernego kibica klubu sportowego  z Łazisk Górnych.

Andrzej Chrószcz urodził się 29 października 1950 roku w Orzeszu, a swoje pierwsze kroki w piłce nożnej stawiał w LZS Zawada gdzie grał jako obrońca albo pomocnik. Po śmierci rodziców musiał odstawić swoją pasję i podjął pracę w Hucie  Łaziska  by utrzymać swoją rodzinę. W 1974 roku przeprowadził się do Łazisk Górnych, a do sportu wrócił jako organizator udzielając się przy spartakiadach i turniejach zakładowych oraz międzyzakładowych, które odbywały się z okazji Dnia Hutnika. Kiedy na spotkaniu przedstawicieli wszystkich zakładów pracy, które  w owym czasie wspierały łaziskie kluby sportowe pojawił się pomysł zjednoczenia sił, Andrzej Chrószcz mocno zaangażował się w jego realizację i w roku 1977 doprowadził do utworzenia Międzyzakładowego Klubu Sportowego Polonia Łaziska Górne. Jego „dzieckiem” jest także stadion, na którym w 1979 roku  w czasie przerwy między sezonami kibice od świtu do zmierzchu pracowali na dwie zmiany w czynie społecznym by przygotować murawę, na której piłkarze  począwszy od A-klasy dotarli do III Ligi.

We władzach klubu zasiadał od ponad 25 lat. Do zarządu wszedł w 1993 roku, pięć lat później został vice prezesem by w 2007 roku objąć funkcję Prezesa klubu, którą pełnił przez okres trzech lat. Kiedy  w 2010 roku został radnym to w dalszym ciągu wspierał łaziski klub, ale z tytułem Prezesa Honorowego pomagając swoim następcom,z kolei od 2011 roku był członkiem Komisji Rewizyjnej w Śląskim Związku Piłki Nożnej. Podczas obchodów Świętojańskich Dni Łazisk w roku 2017, Andrzej Chrószcz  jako zasłużony radny za swoją bardzo aktywną działalność na rzecz Miasta oraz łaziskiego sportu otrzymał Tytuł Łaziszczanina Roku.

Zasłużony działacz Polonii odszedł od nas 17 czerwca br. w wieku 68 lat.