Derby Powiatu z Gwarkiem Ornontowice.

Przed nami pierwsze i jakże długo wyczekiwane przez kibiców z Łazisk Derby Powiatu Mikołowskiego w tym sezonie. W siódmej kolejce IV Ligi gr. Śląskiej I, Polonia po komplet punktów stanie do walki z ornontowickim Gwarkiem.

Gwarek Ornontowice po sześciu rozegranych meczach znajduje się tuż za plecami łaziszczan na szóstej pozycji w tabeli z ośmioma punktami, dwoma zwycięstwami, remisami i porażkami oraz remisowym bilansem bramkowym 9:9 na swoim koncie. W ubiegłą sobotę, piłkarze z Ornontowic ulegli na wyjeździe Ruchowi Radzionków 1:3.

Rozpędzająca się z meczu na mecz drużyna z Pol-Areny zgromadziła dotąd na swoim koncie 10 punktów i z liczbą trzech zwycięstw, jednego remisu, jednej porażki oraz bilansu bramkowego 10:6,  zajmuje w ligowej stawce miejsce piąte. W poprzedniej kolejce łaziszczanie po dwóch bramkach zdobytych przez  Mateusza Mazurka i jednej przez Daniela Fabisiaka, zwyciężyli 3:0 na własnym stadionie z RKS-em Grodziec.

W historii, derbowymi pojedynkami z Gwarkiem Ornontowice emocjonowaliśmy się dotąd czternaście razy. Łaziszczanie ośmiokrotnie cieszyli się ze zwycięstwa, trzy razy podzielili się punktami z przeciwnikami , ale też trzykrotnie musieli uznać wyższość ornontowickiego zespołu,  strzelając w sumie 29 goli i tracąc 15. Ostatnie derbowe spotkanie o ligowe punkty miało miejsce na Pol-Arenie w rundzie wiosennej  sezonu 2017/2018. Wówczas na boisku triumfowała Polonia, która po bramkach zdobytych przez Mateusza Mazurka, Dawida Frąckowiaka i Bartosza Rutkowskiego wygrała 3:0.

Najciekawsze spotkanie pomiędzy tymi zespołami, to  konfrontacja rozegrana 19 czerwca 2010 roku. Polonia miała już zapewniony awans do trzeciej ligi i to spotkanie miało być fetą. Tymczasem do przerwy prowadził Gwarek 2:1, a Polonii przyszło grać w „dziesiątkę”. Gospodarze chcieli się jednak pokazać z jak najlepszej strony i z uporem walczyli o zwycięstwo. Skutecznie, gdyż w ostatniej minucie zwycięskiego gola na 3:2 strzelił Bojan Bróź. Bramki dla Polonii w tym meczu strzelili: Kamil Roczniak, Sebastian Hendel i Bojan Bróź, a dla Gwarka – Andrzej Sarzała i Paweł Wróblewski. Warto dodać, że ten mecz był ostatnim spotkaniem w barwach Gwarka Mateusza Matrasa, który później grał już na boiskach ekstraklasy w zespołach: Piasta Gliwice, a następnie Pogoni Szczecin, Lechii Gdańsk, Zagłębia Lubin oraz Górnika Zabrze, a obecnie reprezentuje on barwy Stali Mielec.

Jesienne Derby Powiatu Mikołowskiego: Gwarek Ornontowice – Polonia Łaziska w siódmej kolejce IV Ligi Śląskiej gr.I zostaną rozegrane w sobotę, 5 września o godz. 16:00 na stadionie w Ornontowicach przy ul. Zwycięstwa 7b. Wszystkich kibiców z Łazisk  i okolic serdecznie zapraszamy i zachęcamy do żywiołowego dopingu na trybunach !!!

 

źródło zdjęcia: strona facebookowa Gwarka Ornontowice