Ostatni akord na Pol Arenie

Przed Polonią ostatni mecz na własnym boisku w tej edycji rozgrywek. W nadchodzącą sobotę, na „Pol Arenie” w przedostatniej kolejce ligowej potyczce zmierzą się dwie z trzech najstarszych drużyn biorących udział w tegorocznych rozgrywkach grupy drugiej IV ligi: Polonia Łaziska i Szczakowianka Jaworzno. Szczakowianka po 28 kolejkach zajmuje ósme miejsce, mając na swoim koncie 38 punktów oraz 41 bramek strzelonych i 37 straconych, zdobytych w dziewięciu meczach wygranych, 11 zremisowanych oraz ośmiu przegranych. W meczach wyjazdowych zespół z Jaworzna wygrywał czterokrotnie, tyle samo razy remisował i sześciokrotnie przegrywał, strzelając 17 goli i 21 tracąc.

Klub Piłkarski Szczakowianka powstał 3 lipca 1923 roku, na skutek fuzji Kartaginy, Rewii i Sparty. Do powstania klubu przyczyniły się dążenia pasjonatów futbolu huty szkła. Od tego czasu Szczakowianka wielokrotnie zmieniała nazwy. Była HKS Szczakowianka, ZKS Unia Szczakowianka, MZKS Szczakowianka, KS Szczakowianka, Garbarnia Szczakowianka, KP Jaworzno, Szczakowianka SA, by od roku 2008 pozostać przy nazwie JSP Szczakowianka. Bez względu na nazwę, był to zawsze klub piłkarski, grający w okręgach krakowskim lub śląskim na poziomie wszystkich klas rozgrywkowych. W sezonie 2002/2003 klub z Jaworzna dostąpił zaszczytu gry w najwyższej klasie, czyli w ówczesnej pierwszej lidze. Dziś lata świetności klub ze Szczakowej ma za sobą i gra w czwartej lidze. Klubowe barwy Szczakowianki, to kolory biały i czerwony, sternikiem klubu jest Andrzej Sojka, a trenerem – Andrzej Sermak. Będąc przy trenerze, to warto dodać, że w tym klubie pracowało wielu trenerów z tzw. nazwiskami, jak: Marek Motyka, Albin Mikulski, Janusz Białek, Andrzej Orzeszek czy Jacek Góralczyk.

 

Choć historia obu klubów sięga lat dwudziestych ubiegłego stulecia, to historia wzajemnych kontaktów jest o wiele krótsza. Oba kluby potykały się ze sobą jedenastokrotnie. Pięć razy wygrywała Polonia, cztery razy Szczakowianka i dwa mecze zakończyły się bez rozstrzygnięcia. Historia spotkań tych drużyn ma dwa oblicza. W sezonach 1997/98 i 1998/99 w czwartej lidze cztery razy wygrywała Szczakowianka (3:1, 3:0, 2:1 i 4:0). Potem klub z Jaworzna grał w wyższych klasach rozgrywkowych. Kolejne mecze kilkanaście lat później rozegrano w III lidze i tu górowała Polonia, zapisując przy tym w 2013 roku rekordowy wynik 6:1 w debiutanckim meczu trenera Piotra Mleczki. W rewanżu również wygrała Polonia (1:0), a tym razem był to debiut Rafała Bosowskiego. Najskuteczniejszymi zawodnikami konfrontacji Polonii i Szczakowianki są Łukasz Mieszczak – 4 bramki oraz Radosław Kaczmarczyk – 3 bramki.

W rundzie jesiennej w meczu Szczakowianki i Polonii rozegranym w Jaworznie padł remis 1:1, a bramka dla Polonii padła po golu samobójczym.

W 28 kolejce Szczakowianka zremisowała na włąsnym boisku z GKS-em Radziechowy 1:1, grając w składzie: Budka – Dworak, Rodziewicz, Kiczyński, Matwiejczuk, A. Molenda, Biskup, Sermak (74 Śliwiński), Walczak, Szymański (84 Leda), Niedzielski (58 Żurawik). Bramkę dla jaworznian zdobył Walczak.

Spotkanie 29 kolejki rozegrane zostanie w najbliższą sobotę, 4 czerwca o godzinie 17.00, na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej 3. Zapraszamy na pożegnalny mecz sezonu 2015/2016!