Aktualności

Do Gliwic po drugie wiosenne zwycięstwo.

Przedwczoraj  cieszyliśmy się ze zdobycia  Pucharu Polski na szczeblu podokręgu Tychy wygrywając w finale z drugim zespołem tyskiego GKS-u. Dziś to już historia i trzeba wrócić do ligowej rzeczywistości. W najbliższej kolejce Haiz IV Ligi, piłkarze Polonii o drugi komplet punktów w rundzie wiosennej powalczą w Gliwicach z zajmującymi w tabeli przedostatnie miejsce rezerwami  ekstraklasowego Piasta.

18 czerwca 1945, w dzisiejszym klubie „Perełka” przy ulicy Zwycięstwa, powołano organizację sportową, którą 19 czerwca 1945 zarejestrowano w Zarządzie Miejskim jako Klub Sportowy Piast Gliwice. Klub zakładali wysiedleńcy ze Lwowa.

W 1957 zespół Piasta zadebiutował w II lidze, w której spędził łącznie 35 sezonów. W tym okresie największe sukcesy drużyna święciła w latach 1975-1983. Gliwiczanie należeli wówczas do drugoligowej czołówki i kilka razy (1976, 1977, 1981) byli blisko awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Ponadto piłkarze Piasta dwukrotnie (1978, 1983) docierali do finału Pucharu Polski, dwukrotnie jednak przegrywając, za pierwszym razem z Zagłębiem Sosnowiec 0:2, a za drugim z Lechią Gdańsk 1:2. Przemiany ustrojowe skomplikowały sytuację organizacyjno-finansową klubu, wskutek czego wiosną 1993 roku Piast Gliwice wycofał piłkarską drużynę seniorów z rozgrywek. Reaktywacja nastąpiła dopiero w 1997 r., kiedy w B-klasie gliwicki klub ponownie wystawił drużynę seniorską.

 24 maja 2008 r. Piast wywalczył po 63 latach istnienia historyczny awans do Ekstraklasy po wyjazdowym zwycięstwie 1:0 z Polonią Warszawa[2]. 9 sierpnia 2008 r. Piast wygrał pierwszy historyczny mecz w Ekstraklasie z Cracovią 2-0. Mecz rozegrany był na stadionie w Wodzisławiu Śląskim. Premierowy sezon zakończył na 11. miejscu.Po dwóch latach spędzonych na zapleczu ekstraklasy ( sezon 2010/2011 i 2011/2012) pierwszy zespół powrócił na boiska w najwyższej klasie rozgrywkowej natomiast rezerwy rywalizują na arenach czwartoligowych.

 

Gliwiczanie po 19 rozegranych meczach zajmują piętnastą pozycję w tabeli mając na koncie 13 punktów, cztery zwycięstwa, jeden remis i czternaście porażek przy bilansie bramkowym 39:63.

Spoglądając na statystyki spotkań między Polonią i Piastem II, te przemawiają za piłkarzami z Łazisk, którzy w pięciu meczach odnieśli cztery zwycięstwa i ponieśli jedną porażkę strzelając 13 goli i tracąc 7. Z tych wszystkich rozegranych do tej pory spotkań  najbardziej utkwił nam w pamięci mecz z rundy jesiennej tego sezonu, który po świetnej grze łaziszczan zakończył się efektownym zwycięstwem 6:1 ( do przerwy Polonia prowadziła 5:0 ). Hattricka w tym meczu zdobył Mazurek zaś pozostałe trzy trafienia zaliczyli Gielza, Frąckowiak oraz Smyla, który strzałem z rzutu wolnego niemal ze środka boiska przelobował gliwickiego bramkarza.

Mecz między drugą drużyną Piasta i Polonii Łaziska w 20 kolejce Haiz IV Ligi odbędzie się w sobotę, 14 kwietnia na stadionie Carbo w gliwickiej dzielnicy Ostropa o godz. 12:00.