Aktualności

Poprawić bilans.

Za piłkarzami czwartej ligi półmetek. Polonia drugą połówkę rundy jesiennej rozpoczyna meczem w Skoczowie z tamtejszym Beskidem. Po dziewięciu meczach skoczowianie plasują się na dziewiątym miejscu z dorobkiem 13 punktów (cztery zwycięstwa, jeden remis i cztery porażki), 13 bramkami zdobytymi i 19 straconymi. Na własnym stadionie Beskid odniósł trzy zwycięstwa, jeden mecz zremisował i jeden przegrał, strzelając dziewięć goli i pięć tracąc. Jak widać ze statystyk, jest to drużyna własnego boiska, która na dodatek ma korzystny bilans spotkań z Polonią. Podopiecznych trenerów Mazura i Majsnera czeka zatem trudny mecz.

 

Historia skoczowskiej piłki sięga 1919 roku, kiedy to nadzorujący z ramienia Ligii Narodów referendum w sprawie przynależności Zaolzia do Polski lub Republiki Czeskiej żołnierze włoscy, dali pokaz gry w piłkę nożną. Ziarno zostało zasiane, tym bardziej, że odjeżdżając, sprzedali młodym skoczowianom kilka skórzanych piłek. W latach 1920-23 powstały trzy zespoły piłkarskie: Syberia, Stare Miasto oraz Skoczów, które w maju 1930 roku stworzyły Skoczowski Klub Sportowy. W roku 1931 nauczyciel szkoły Ludowej, Rudolf Kukucz dla potrzeb Organizacji Strzelec zainicjował budowę  stadionu nad Wisłą, w miejscu gdzie dziś znajduje się Miejski Stadion Beskid. W 14 miesięcy powstał obiekt z boiskami do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, z bieżnią lekkoatletyczną oraz strzelnicą. Wybuch wojny przerwał działalność sportową w Skoczowie, ale na krótko, gdyż w roku 1940 do Skoczowa przyjechała kompania Włoskich Strzelców Alpejskich, którzy byli piłkarzami i zaproponowali miejscowej młodzieży wspólne treningi i sparingi. W lipcu 1941 roku za zgodą niemieckiego burmistrza został rozegrany mecz Italia – Skoczów. W 1946 roku miłośnicy piłki nożnej rozpoczęli remont zdewastowanego boiska, a 1 maja nowo powstały KS „Dom  kultury” rozegrał mecz z drużyną czerwonoarmistów, odnosząc zwycięstwo 5:1. W latach 1947-1957 klub kilkakrotnie zmieniał nazwę, przyjmując ostatecznie Beskid Skoczów. W 1977 roku  pierwszy raz w historii klubu pierwsza drużyna  piłkarska awansowała do ligi wojewódzkiej. Pięć lat później Beskid zameldował się w trzeciej lidze. Powtórzyli to w roku 1997 i w 2006. Kłopoty finansowe sprawiły, że w latach 2009 – 2012  działalność  sekcji piłki nożnej kontynuował Beskid 09 Skoczów. Pierwsza drużyna rozpoczęła swoje rozgrywki od klasy B, by w sezonie 2015/16 po latach przerwy, wrócić w szeregi czwartoligowców. Obecnie prezesem klubu jest Ryszard Klaczek, a trenerem – Mirosław Szymura.

 

Historia spotkań Polonii z Beskidem sięga sezonu 1998/99, kiedy to w czwartej lidze łaziszczanie przegrali z Beskidem dwukrotnie 1:3 i 0:4. W sumie te dwa zespoły grały ze sobą dziesięciokrotnie. Polonia wygrała tylko dwa mecze, dwa razy zremisowała i sześć razy przegrywała, strzelając 11 bramek i 25 tracąc. Jeszcze gorzej było w meczach wyjazdowych. W Skoczowie łaziszczanie nie zaznali smaku zwycięstwa, dwukrotnie zremisowali i trzy razy zeszli z murawy „na tarczy”, przy łącznym bilansie bramkowym 4:14. Jest co poprawiać. Ciekawostką z kontaktów między tymi klubami, jest gol Sławomira Mogilana w 2006 roku, dający Polonii zwycięstwo 2:1 zdobyty strzałem z odległości  40 metrów.

 

W dziewiątej kolejce Beskid przegrał w Radziechowach z GKS-em 1:5, grając w składzie: Chmiel - Lech, Sornat, Zaremski, Ferfecki, Bezeg (46 Kisiała), Padło, Ihas (75 Warywoda), Janik (46 Marek), Małyjurek, Węgrzyn (46 Bujok), a bramke dla skoczowian zdobył z rzutu karnego Padło.

 

Mecz Beskidu z Polonią w ramach dziesiątej kolejki sezonu 2016/2017 rozegrany zostanie w najbliższą sobotę, 1 października o godzinie 15.00 w Skoczowie, na ulicy Sportowej 6.