Aktualności

Zagrać jak dotychczas.

W 11 kolejce Polonia na własnym stadionie czeka na „przyjaznego” dla siebie rywala – MKS Lędziny, z którym w Łaziskach jeszcze nie straciła punktu. Lędzinianie są tegorocznym beniaminkiem czwartej ligi i po dziesięciu kolejkach plasują się na ósmym miejscu w tabeli z dorobkiem 16 punktów. Na zdobyte 16 punktów złożyło się pięć zwycięstw, jeden remis oraz cztery porażki, 20 bramek strzelonych i 11 straconych. Na obcych boiskach lędzinianie wywalczyli siedem punktów, wygrywając dwa mecze i jeden remisując, zdobywając pięć goli i cztery tracąc.

Początki klubu z Lędzin sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy to Karol Ficek, Wilhelm Hachuła i Alojzy Jarosz założyli drużynę piłkarską. W roku 1932 roku miejscowi bezrobotni wybudowali boisko sportowe wraz ze strzelnicą i klub zyskał osobowość prawną. W rok później powstał Piłkarski Klub Sportowy Piast Lędziny, którego pierwszym prezesem został Karol Ficek. Do rozgrywek w klasie „C” został zgłoszony w roku 1937. W lipcu 1945 roku została zmieniona nazwa klubu, zgodnie z duchem ówczesnych czasów, na Robotniczy Klub Sportowy Piast Lędziny, by trzy lata później przemianować się na Górniczy Związkowy Klub Sportowy Piast Lędziny. W 1953 roku mecenat nad klubem objęła kopalnia Ziemowit i wróciła nazwa Górnik Lędziny. W tym czasie klub odnosił bardzo wiele sukcesów, z których największym był awans do III ligi. Po dziewięciu latach gry w tej klasie rozgrywek, w roku 1972 drużyna Górnika spadła do klasy międzywojewódzkiej. W roku 1976 roku, kiedy to decyzją władz politycznych i gospodarczych regionu Górnika Lędziny wchłonął GKS Tychy. Klub Sportowy „Górnik” został reaktywowany 17 sierpnia 1984 roku i po sezonie drużyna seniorów uzyskała awans do klasy „B”. W 1988 roku opracowano program naprawczy reaktywowanego klubu i od tego czasu drużyna seniorów co roku wywalczała awanse do wyższej klasy, by wreszcie w sezonie 1993/1994 zdobyć po 31 latach osiągnąć trzecią ligę. W 1998 roku, w wyniku reformy rozgrywek MKS Lędziny spadł do IV ligi, w której występował do 2005 roku. Po kolejnej degradacji do ligi okręgowej, lędzinianie wrócili w szeregi czwartoligówców w sezonie 2015/2016 i aktualnie są beniaminkiem tej klasy rozgrywek. Obecnie MKS jest klubem jednosekcyjnym, prezesem jest Mirosław Szyndlar, a trenerem - Sebastian Idczak.

Choć dystans z Łazisk do Lędzin jest niewielki, to o ligowe punkty oba kluby grały ze sobą zaledwie sześć razy. Jak dotąd jest to „przyjazny” rywal dla Polonii, gdyż w Łaziskach trzykrotnie wygrywała Polonia, a trzy spotkania w Lędzinach kończyły się remisami. Bilans bramkowy tych sześciu spotkań – 11:7 dla Polonii. Pierwszy raz oba kluby grały ze sobą w sezonie 1991/92, kiedy to w Łaziskach zwycięstwo 2:0 odniosła Polonia, a w rewanżu w Lędzinach był remis 2:2. W sezonie 1998/99 było odpowiednio 1:0 oraz 2:2, a w ostatniej konfrontacji w sezonie 2004/2005 – 3:2 i 1:1. Łaziszczanom nie pozostaje nic innego, tylko w kolejnej konfrontacji zagrać jak dotychczas.

W dziesiątej kolejce MKS Lędziny przegrał z GKS-em Radziechowy 1:2, grając w składzie: Kwiatkowski – Masternak, M. Roszak, Bednarek, Ingram (82 Sosnowski), Uniejewski (46 P. Duda), Śliwa, Czupryna, Kamiński (46 Malik), Turczyński, Frąckowiak. Bramkę dla MKS-u zdobył Ingram.

Po 11 latach przerwy, siódmy mecz ligowy Polonii z MKS-em Lędziny, rozegrany zostanie w najbliższą sobotę, 8 października o godzinie 15.00 na Stadionie Miejskim w Łaziskach Górnych, przy ulicy Sportowej 3. Zapraszamy!