Aktualności

Po komplet punktów z wymagającym rywalem.

Przed Polonią drugie starcie w rozgrywkach Haiz IV ligi. Podrażnieni ubiegło sobotnią porażką na początku sezonu łaziscy piłkarze zapowiadają chęć zrehabilitowania się za niepowodzenie na starcie rozgrywek i w nadchodzący weekend o pierwsze ligowe zwycięstwo będą walczyć na wyjeździe z kolejnym trudnym i wymagającym przeciwnikiem mającym za sobą ekstraklasową przeszłość – zespołem Ruchu Radzionków. Sam mecz zapowiada się  ciekawie, ponieważ drużyna prowadzona przez trenera Kamila Rakoczego także straciła punkty w miniony weekend remisując na wyjeździe z Górnikiem Piaski 2:2.

 

Klub z Radzionkowa został założony jako Towarzystwo Gier i Zabaw 14 sierpnia 1919 roku. Zebranie założycielskie zwołał Rudolf Poloczek, który został też pierwszym prezesem towarzystwa. 28 maja 1920 roku na Walnym Zebraniu uchwalono decyzję o zmianie nazwy na Towarzystwo Sportowe Ruch Radzionków, a prezesem został Paweł Stopik.

 

W 1924 roku, w Rojcy, Piotr Warzecha – były zawodnik Ruchu – założył Klub Sportowy Powstańców Śląskich, jednak po roku został on wchłonięty przez radzionkowski klub. W 1925 roku prezesem został Brunon Fick, którego kilka miesięcy później – 10 stycznia 1926 roku – zastąpił Szczepan Krupa. W 1928 roku funkcję tę objął Piotr Warzecha, który pozostał prezesem do wybuchu wojny. Od reaktywacji do fuzji W 1945 roku Piotr Warzecha zwołał zebranie inauguracyjne celem reaktywowania działalności klubu. Cztery miesiące później stanowisko prezesa objął Józef Wiśniowski. Od 1949 patronat nad klubem objęła KWK Bytom, a prezesem został Eryk Porąbka – Wiceminister Górnictwa i Energetyki, dzięki któremu klub rozszerzył działalność na kilka sekcji oraz wybudowano boiska do piłki nożnej i ręcznej z zapleczem. W sezonie 1952 piłkarze odnieśli pierwszy sukces – po awansie do II ligi, zajęli w niej piąte miejsce zdobywając 20 punktów oraz strzelając 40 bramek, a tracąc 25. Był to jednak sezon, po którym następowała reorganizacja rozgrywek tej klasy i Ruch spadł do niższej ligi.

 

W zimie 1956 roku miały miejsce pierwsze międzynarodowe mecze w historii klubu – drużyna wyjechała do Czechosłowacji, gdzie spotkała się ze Spartakiem Nowy Jiczyn, Spartakiem Kromieryż i Banikiem Karwina. W sezonie 1957 Ruch zajął pierwsze miejsce w tabeli swojej grupy III ligi, ale nie zakwalifikował się do wyższej klasy, ponieważ przegrał turniej barażowy, w którym uczestniczyły również Legia Krosno, Unia Oświęcim i Włókniarz Pabianice. W 1959 roku prezesem klubu został Stefan Basista. Piłkarze w tym samym roku spadli do klasy A, która w tym czasie była czwartym szczeblem w krajowych rozgrywkach. W kolejnym sezonie wywalczyli mistrzostwo swojej grupy i wrócili do III ligi by spaść z niej ponownie w 1961 roku. Na początku 1964 roku zdecydowano o połączeniu dwóch radzionkowskich klubów – Ruchu i Górnika – w jeden. Po fuzji W 1970 roku rozpoczęto budowę stadionu, który służy klubowi do dziś. Początkowo widownia miała być sześciostopniowa, jednak w trakcie prac postanowiono podwyższyć ją do dziesięciu stopni. Budowę zakończono w 1973 roku, a w uroczystości otwarcia uczestniczył wojewoda katowicki Jerzy Ziętek.

 

W latach siedemdziesiątych drużyna występowała w klasie A kończąc kolejne sezony w czołówce tabeli. W 1985 roku prezesem klubu został Paweł Wieczorek. Drużyna wciąż walczyła o awans do III ligi piłkarskiej. Udało się to w sezonie 1988/1989. Trenerem piłkarzy był wtedy Paweł Bomba – późniejszy prezes Ruchu. W III lidze po dwóch sezonach w roli średniego zespołu zajmującego miejsca w środku tabeli, drużyna wyrosła na pretendenta do awansu w sezonie 1991/1992, kiedy została wicemistrzem swojej grupy. W następnym sezonie klub nie spadł jednak o klasę niżej tylko dzięki upadłości Zagłębia Sosnowiec.

 

W sezonie 1993/1994 trenerem został Jan Żurek, który sprowadził z Górnika Zabrze Romana Cegiełkę, Czesława Wrześniewskiego, Jana Kłąbka, Tomasza Grosmaniego i Adama Kompałę. Po rundzie jesiennej sezonu 1995/1996, po dwóch latach gry w barwach GKS Katowice, wrócił do drużyny Marian Janoszka. Z nim w składzie zespół zajął pierwsze miejsce w swojej grupie i awansował do II ligi. W najwyższych klasach Klub po awansie pozyskał z chorzowskiego Ruchu Damiana Galeję i Tomasza Fornalika, z Górnika Zabrze Rafała Jarosza oraz Janusza Kościelnego z Polonii Bytom. Zawodnicy ci stali się podstawowymi graczami drużyny, stanowiącymi o dalszych sukcesach. W sezonie 1996/1997 Ruch zajął szóste miejsce w lidze zdobywając 52 punkty. Przed kolejnym sezonem do drużyny dołączyli Andrzej Wróblewski z Rakowa Częstochowa, Marek Szymiński z Cracovii, Robert Sierka z Rozwoju Katowice, Wojciech Myszor z Górnika Lędziny i Krzysztof Kokoszka z Gwarka Zabrze. Po rundzie jesiennej Ruch zajmował w tabeli drugie miejsce. W Pucharze Polski klub odpadł w ćwierćfinale przegrywając z Górnikiem Zabrze po rzutach karnych 6:7 – spotkanie po dogrywce zakończyło się wynikiem 1:1. W rundzie wiosennej drużyna przegrała jeden mecz, cztery zremisowała, wszystkie inne wygrała, dzięki czemu została mistrzem swojej grupy II ligi, osiągając ośmiopunktową przewagę nad drugim w tabeli Aluminium Konin.

 

Po awansie kontrakt z klubem podpisali Józef Żymańczyk, Grzegorz Bonk i Wojciech Grzyb. Drużyna w nowym sezonie zadebiutowała meczem z Widzew Łódź, w którym wywołała sensację wygrywając 5:0. Nie był to jednak wyjątek, ponieważ w dalszej części rozgrywek piłkarze grając na swoim stadionie m.in. pokonali 4:0 ówczesnego mistrza Polski – ŁKS, zremisowali 1:1 z przyszłym mistrzem Wisłą Kraków i pokonali poznański Lech w ostatniej kolejce sezonu 4:1, kiedy Lech wygrywając mógł zostać wicemistrzem Polski. Drużyna w swoim pierwszym sezonie w ekstraklasie zajęła szóste miejsce, zostając najlepszym wśród śląskich klubów.

 

 

Sukcesy:

6. miejsce w I lidze (1998/1999) 1/4 finału Pucharu Polski edycji 1997/98

 

 

Obecnie drużyna z Radzionkowa występuje w rozgrywkach czwartoligowych.Prezesem klubu jest  Marcin Wąsiak, a szkoleniowcem zespołu Kamil Rakoczy.

 

 

Polonia i Ruch Radzionków w oficjalnych rozgrywkach rywalizowały ze sobą sześciokrotnie. Łaziszczanie odnieśli wówczas trzy zwycięstwa, jeden remis oraz dwie porażki przy korzystnym bilansie bramkowym 11:8. Ostatni raz obydwa zespoły rywalizowały ze sobą w III lidze  w sezonie 2013/2014. W Łaziskach, Polonia wygrała 6:1 natomiast w Radzionkowie musiała uznać wyższość rywala przegrywając 0:3.

 

 

Mecz drugiej kolejki Haiz IV Ligi między Ruchem Radzionków i Polonią Łaziska zostanie rozegrany w sobotę, 19 sierpnia o godz. 17:00 na stadionie w Bytomiu-Stroszku przy ulicy Narutowicza 11.