Aktualności

Na trudny teren w Czeladzi.

Od dwóch kolejek piłkarze Polonii Łaziska mają zaszczyt rozgrywać   mecze z drużynami, z jakimi do tej pory jeszcze nie mieli okazji zmierzyć się w walce o ligowe punkty. Najpierw wygrali w Lublińcu ze Spartą , zaś w zeszłą sobotę na PolArenie  zainkasowali komplet punktów po zwycięstwie nad imienniczką z Poraja. W 12 kolejce Haiz IV Ligi na boisku w Czeladzi-Piaskach, Polonia zmierzy się z miejscowym Górnikiem   i również będzie to pierwsze ligowe spotkanie obu drużyn w historii istnienia klubów.

 

Życie sportowe na Piaskach powstało już na początku XX wieku. Mimo zakazu uprawiania sportu wydanego przez władze carskie, piaskowska młodzież na łąkach i polanach biegała, skakała, grała w krykieta i palanta, powstawały również pierwsze podwórkowe drużyny piłkarskie. Spory wkład w rozwój ruchu sportowego w kolonii Piaski wnieśli miedzy innymi : Bolesław Domagalik, bracia Pisułowie, Julian Wocka, Stanisław Dyrka. Organizatorem i propagatorem uprawiania ćwiczeń gimnastycznych i gier zespołowych było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" mające swe ogniwa w kopalni "Saturn" w Czeladzi i od 1913 roku w kopalni "Czeladź" w Piaskach.

Po 1918 roku w niepodległej Polsce odbudowywały się i powstawały nowe, "dzikie" drużyny piłkarskie. Kontynuowało swoją działalność Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Patronat nad samorzutnie powstałą drużyną piłkarską "Piaski" - wobec odmowy pomocy przez dyrekcję kopalni "Czeladź", zaniepokojoną lewicowymi nastrojami w zespole - objęło Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych. Drużyna powstała w 1922 roku z połączenia zespołów podwórkowych młodzieży robotniczej Piasków. Przewodzili jej Stefan Łata i Stanisław Tuszyński, a w zespole grali ponadto Alojzy Jakubowski, Stanisław Szymański, Jan i Stanisław Koćmowie, Wiktor Cupiał, Jan Chechulski, Adam Kalański, Stanisław Niedbał i Stefan Ambroży. Poniważ drużyna była niezalegalizowana oficjalnie, mogła rozgrywać jedynie spotkania towarzyskie z okolicznymi zespołami. Dopiero 2 lata póxniej na Piaskach rozpoczął oficjalną już działalność Piłkarski Klub Sportowy "Gwiazda", który został zarejestrowany w Autonomicznym Podokręgi Piłki Nożnej w Będzinie i dopuszczony do rozgrywek mistrzowskich w klasie C, a w roku 1934 rozpoczęto budowę stadionu.

Po wyzwoleniu z okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 roku przystąpiono do odbudowy życia sportowego na Piaskach. Już w marcu tego roku przy organozacji Związku Walki Młodych powstał Robotniczy Klub Sportowy "Piaski". W 1950 roku klub zmienił nazwę na KS "Górnik Piaski", a obok drużyny piłkarskiej prowadzono też sekcję tenisa stołowego i siatkówki.

W roku 1976 po scaleniu trzech kopalń, podjęto decyzję o połączeniu czeladzkich klubów w jeden duży, wielosekcyjny Międzyzakładowy Czeladzki Klub Sportowy "Czeladź". I tak zamknął się kolejny rozdział w historii sportu na Piaskach. Odtąd na stadionie "Górnika" grała drużyna rezerw MCKS

Drużyna od 2006/07 zaczęła grać w lidze okręgowej , w pierwszych trzech latach gry w okręgówce Górnicy ulokowali się na zakończenie sezonu w środkowej części tabeli. W sezonie 2009/10 Zajęli już drugie miejsce ulegając tylko rywalowi z Jaworzna. Po tym udanym sezonie każdy liczył po cichu na to , że Górnik awansuje no i się udało sezon2010/2011 jest tym sezonem właśnie. Górnik Piaski Awansował do IV ligi i do tej pory gra na tym poziomie.

 

Do tej pory piłkarze z Czeladzi  zdobyli dziesięć punktów mając na koncie  trzy zwycięstwa, jeden remis i sześć porażek przy bilansie bramkowym 10:17 co łącznie daje im dwunastą lokatę w tabeli. Bilans sobotniego rywala podopiecznych Krystiana Odrobińskiego na własnym obiekcie to: dwa zwycięstwa, jeden remis i trzy porażki co daje w sumie siedem zdobytych punktów  oraz stosunek bramek 8:10.

 

Mecz Górnika Piaski z Polonią Łaziska w 12 kolejce Haiz IV Ligi zostanie rozegrany w sobotę, 28 października o godz. 14:00 na stadionie w dzielnicy Czeladzi, Piaskach przy ul. Mickiewicza.

 

źródło zdjęcia: Fotoklik