Każdego roku po zakończeniu rozgrywek jesiennych, w okresie zimowym główna płyta oraz boisko boczne łaziskiej PolAreny zostaje poddawane renowacji w trakcie której wykonuje się prace pielęgnacyjne mające na celu utrzymanie murawy w dobrym stanie technicznym. Są to: piaskowanie, wertykulacja oraz szczotkowanie. Poniżej krok po kroku wyjaśniamy na czym polegają te trzy wymienione operacje:
1) Piaskowanie – Podczas wieloletniego, intensywnego użytkowania murawy, jej struktura staje się zbita. Trawa przestaje wzrastać co w rezultacie powoduje powstawanie na niej mchu, glonów oraz chwastów. Sposobem na zbitą i gliniastą ziemię jest piaskowanie. Ten rodzaj zabiegu opiera się na pokryciu powierzchni boiska warstwą piasku od 3 – 5 milimetrów. Dzięki temu poprawia się przepuszczalność gleby, a to bezpośrednio przyczynia się do wyrastania nowych, silnych traw o zwartym systemie korzeniowym. Powierzchnia boiska wyrównuje się, grunt się podwyższa co sprawia, że murawa staje się gęsta,a kondycja nawierzchni boiska wyraźnie się poprawia. Piaskowanie zmniejsza także wilgotność powierzchniową.
2) Wertykulacja – jest to pionowe nacięcie darni, które ma na celu usunięcie części strefy powierzchniowej dzięki czemu zwiększa się dopływ wody, powietrza i substancji mineralnych do korzeni. Zabieg ten zaleca się wykonywać w zestawieniu z piaskowaniem, podsiewem oraz przerzedzaniem zbyt gęstego podsiewu. Dzięki zastosowaniu wertykulacji zwiększa się przepuszczalność gleby, a trawa staje się bardziej elastyczna.
3) Szczotkowanie – jest ono bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jego zadaniem jest podnoszenie zagniecionej trawy, oczyszczanie powierzchni boiska, a także usuwanie martwych części roślin.
Po przeprowadzeniu tych trzech zabiegów, wiosną możemy podziwiać efekt końcowy w postaci bardzo dobrze przygotowanego boiska do rozgrywek o żywej zielonej barwie, któremu nie straszne są nawet mocne opady deszczu.