Aktualności

Renowacja boisk na stadionie Polonii.

Każdego roku  po zakończeniu rozgrywek jesiennych, w okresie zimowym główna płyta oraz boisko boczne łaziskiej  PolAreny  zostaje poddawane  renowacji w trakcie której  wykonuje się prace pielęgnacyjne  mające na celu utrzymanie murawy w dobrym stanie technicznym. Są to: piaskowanie, wertykulacja oraz szczotkowanie. Poniżej krok po kroku wyjaśniamy na czym polegają te trzy wymienione operacje:

 

1) Piaskowanie – Podczas wieloletniego, intensywnego użytkowania murawy, jej struktura staje się zbita. Trawa przestaje wzrastać co w rezultacie powoduje powstawanie na niej mchu, glonów oraz chwastów. Sposobem na zbitą i gliniastą  ziemię  jest piaskowanie. Ten rodzaj zabiegu opiera się na pokryciu powierzchni boiska warstwą piasku od 3 – 5 milimetrów. Dzięki temu poprawia się przepuszczalność  gleby, a to  bezpośrednio przyczynia się  do wyrastania nowych, silnych traw o zwartym systemie korzeniowym. Powierzchnia boiska wyrównuje się, grunt się podwyższa co sprawia, że murawa staje się gęsta,a kondycja nawierzchni boiska wyraźnie się poprawia. Piaskowanie zmniejsza także  wilgotność powierzchniową.

 

2) Wertykulacja – jest to pionowe nacięcie darni, które ma na celu usunięcie  części strefy powierzchniowej dzięki czemu zwiększa się dopływ wody, powietrza i substancji mineralnych do korzeni. Zabieg ten zaleca się wykonywać w zestawieniu z piaskowaniem, podsiewem oraz przerzedzaniem zbyt gęstego  podsiewu. Dzięki zastosowaniu wertykulacji zwiększa się przepuszczalność gleby, a trawa staje się bardziej elastyczna.

 

3) Szczotkowanie – jest ono bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jego  zadaniem jest podnoszenie zagniecionej trawy, oczyszczanie powierzchni boiska, a także usuwanie martwych części roślin.

 

Po przeprowadzeniu tych trzech zabiegów, wiosną możemy podziwiać efekt końcowy w postaci  bardzo dobrze przygotowanego boiska do rozgrywek o żywej zielonej barwie, któremu nie straszne są  nawet mocne opady deszczu.